Üniversite öğrencilerinde uyku kalitesi ile kişilik özellikleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
The relationship between sleep quality and personality traits among university students
  1. Tez No: 926736
  2. Yazar: MEHMET DAĞHAN BOZCUK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Nöroloji, Psikoloji, Neurology, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nörobilim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nörobilim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada nörobiyolojik bir süreç olan uykunun kalitesinin, bireyin kişilik özellikleri ile ilişkili olup olmadığını incelemek amaçlanmıştır. İlişkisel tarama modelinde olan bu çalışmada uyku kalitesi ve kişilik özellikleri; cinsiyet, okunan bölüm, sosyoekonomik düzey ve sosyal medyada geçirilen süre bağlamında incelenmiştir. 179'u kadın 71'i ise erkek olmak üzere, 18 ile 56 yaşları arasında toplam 250 üniversite öğrencisi ile çalışılmıştır. Katılımcılara, sosyodemografik veriler için demografik bilgi formu; uyku kalitesi için Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi (PUKİ), kişilik özellikleri için ise Kısa Karanlık Üçlü Ölçeği (SD3) uygulanmıştır. Toplanan veriler SPSS 25.0 programında analiz edilip tablolaştırılmıştır. Yapılan analizler sonucunda, psikopatinin uyku kalitesini anlamlı şekilde yordadığı görülmüştür (R= .20, R 2 =. 04, F = 3,508, p=0.016). PUKİ'den alınan puanlar ile psikopati alt ölçeğinden alınan puanlar arasında negatif yönde anlamlı bir ilişki saptanmıştır (r=-0.191, p=0.002). Uyku kalitesi ile narsisizm ve Makyavelizm arasında anlamlı bir ilişkiye rastlanmamıştır (p>0.05). Makyavelizm alt ölçeğinden elde edilen puanlar, erkeklerde kadınlara kıyasla anlamlı düzeyde daha yüksek bulunmuştur (p=0.022).
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine whether the quality of sleep, which is a neurobiological process, is related to an individual's personality traits. In this correlational survey model, sleep quality and personality traits were examined in the context of gender, major, socioeconomic level and time spent on social media. A total of 250 university students between the ages of 18 and 56, 179 of whom were female and 71 of whom were male, were studied. Participants were administered a demographic information form for sociodemographic data, the Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI) for sleep quality, and the Short Dark Triad Scale (SD3) for personality traits. The collected data were analyzed and tabulated in SPSS 25.0 program. As a result of the analysis, psychopathy significantly predicted sleep quality (R= .20, R 2 =. 04, F = 3,508, p=0.016). There was a significant negative correlation between the scores obtained from the PSQI and the scores obtained from the psychopathy subscale (r=-0.191, p=0.002). No significant relationship was found between sleep quality and narcissism and Machiavellianism (p>0.05). Scores obtained from the Machiavellianism subscale were found to be significantly higher in men than in women (p=0.022).