Çeşitli termoset atıklarla takviye edilmiş epoksi reçine numunelerin mekanik ve tribolojik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of mechanical and tribological properties of epoxy resin samples reinforced with various thermoset wastes
  1. Tez No: 926745
  2. Yazar: FATMANUR TUNÇER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HİLAL CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Termosetler, otomotiv, elektronik gibi sektörlerde kullanılan, üretildikten sonra tekrar şekil değiştirmeyen polimer malzeme türüdür. Termosetler ısıtıldıklarında yumuşamadıkları için yeniden şekillendirilmeleri mümkün değildir. Bu nedenle termosetlerin geri dönüşüm oranları oldukça sınırlıdır. Bu çalışmada, termoset atıkların epoksi matris içine takviye eleman olarak kullanımı incelenmiştir. Bu amaçla çekme dayanımı 120 MPa ve 85 MPa olan termoset atıklar toz haline getirilerek, matris içine %3, %6 ve %9 oranlarında eklenmiştir. Sonuç olarak her iki termoset takviye kullanımında da en iyi aşınma performansının %6 oranında takviye ile gerçekleştiği bulunmuştur. Yapılan yüzey pürüzlülüğü ölçüm sonuçlarına göre ise, tüm numunelerin yüzey pürüzlülük değerleri 2,00 ila 2,50 µm aralığında olduğu ve takviyeli numunelerde takviyesiz numunelere göre yüzey pürüzlülüğü değerlerinin düştüğü saptanmıştır. Sertlik ölçümlerine göre ise, özellikle de 9'ar gram 120 MPa dayanıma sahip katkı maddesi içeren numunelerde vakumlu ya da vakumsuz halde en fazla sertlik değerine sahip oldukları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Thermosets are a type of polymer material that does not change shape after production and is used in sectors such as automotive and electronics. Since thermosets do not soften when heated, they cannot be reshaped. For this reason, the recycling rates of thermosets are quite limited. In this study, the use of thermoset wastes as reinforcement elements in epoxy matrix was investigated. For this purpose, thermoset wastes with tensile strengths of 120 MPa and 85 MPa were pulverized and added into the matrix at rates of 3%, 6% and 9%. As a result, it was found that the best abrasion performance was achieved with 6% reinforcement in both thermoset reinforcements. According to the surface roughness measurement results, it was determined that the surface roughness values of all samples were in the range of 2,00 to 2,50 µm and that the surface roughness values decreased in reinforced samples compared to unreinforced samples. According to the hardness measurements, it was observed that the samples, especially those containing 9 grams of 120 MPa strength additive, had the highest hardness values in vacuum and non-vacuum conditions.