Evaluation of haemogram parameters and acute phase reactants in Kawasaki disease
Kawasaki hastalığında hemogram parametreleri ve akut faz reaktanlarının değerlendirilmesi
- Tez No: 926746
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN FAZLI ÇELİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Giriş ve Amaç: Kawasaki Hastalığı (KH) çocukluk çağının sık görülen vaskülitlerinden biridir. Kawasaki Hastalığında belirti ve semptomlar hastalığın ilk 10 gününde gelişir ve tedavi olmaz iseler %20-25 oranında koroner arter anevrizmaları gelişebilir. Kawasaki Hastalığının klinik özellikleri orta büyüklükteki musküler arterlerin inflamasyonu sonucu gelişir. Tanı fizik muayenedeki mukokütanöz bulgular ve sistemik inflamasyon belirteçlerine dayanmaktadır. Çalışmamızın amacı KH ile takip edilen olguların hemogram parametreleri ve akut faz reaktanlarının vücuttaki inflamasyonu göstermedeki rolünü, hastalığın parametrelerle patogenezleri arasındaki ilişkiyi, tedaviye yanıtlarını ve hastalığın progresyonunu değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Ocak 2014 – Haziran 2023 tarihleri arasında KH tanısı alarak takip edilmiş 0-18 yaş arası 38 hasta çalışmaya alındı. Kontrol grubu olarak eşlik eden kronik-sistemik hastalığı olmayan benzer cinsiyet ve yaşta 76 sağlıklı çocuk alındı. Hastaların klinik, laboratuvar özellikleri, ekokardiyografi (EKO) raporları, tedavi izlemi ve sonuçları retrospektif olarak değerlendirildi. Sağlıklı hastaların laboratuvar özellikleri ile KH tanısı almış olgular karşılaştırılarak değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya 38 KH tanısı alan ve 76 sağlıklı çocuk olmak üzere toplamda 114 hasta dahil edilmiştir. Yaş ortalaması Kawasaki hastalarında 55,87±28,35 ay, kontrol hastalarında 55,84±28,15 ay bulunmuştur (p=0,996). Kawasaki hastaları ve kontrol grubunun E/K oranı aynı saptandı (p=1,000). Kawasaki hastalarının E/K oranı 4,42/1 olarak saptandı. Kawasaki hastalarının %42,1'inin tanıyı kış mevsiminde, %26,3'ünün ilkbahar mevsiminde, %21,1'inde yaz mevsiminde, %10,5'inde sonbahar mevsiminde aldığı görülmüştür. Ateşten sonra en sık görülen klinik bulgu servikal lenadenopatiydi (%86,8). En az görülen klinik bulgu ekstremite değişikliği oldu (%36,8). Kawasaki hastalarının %47,4'ü inkomplet KH, %52,6'sı komplet KH olduğu saptandı. Kawasaki hastalarının tanı ve yatış anında bakılan laboratuvar verileri kontrol grubuyla karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Evaluatiıon Of Haemogram Parameters And Acute Phase Reactants In Kawasaki Disease Introduction and Aim: Kawasaki Disease (KD) is one of the common vasculitis of childhood. Signs and symptoms in KD develop in the first 10 days of the disease and coronary artery aneurysms may develop in 20-25% of cases without treatment. The clinical features of KD develop as a result of inflammation of medium-sized muscular arteries. The diagnosis is based on mucocutaneous findings on physical examination and and systemic inflammation markers. The aim of our study was to evaluate the role of haemogram parameters and acute phase reactants in showing inflammation in the body and the relationship between the parameters and pathogenesis of this disease in patients with KD. To evaluate the relationship between parameters and pathogenesis, response to treatment and disease progression in KD. Materials and Methods: Between January 2014 and June 2023, 38 patients aged 0-18 years with Kawasaki disease were included in the study. As a control group, 76 healthy children of similar gender and age without concomitant chronic-systemic disease were included. Clinical and laboratory characteristics, echocardiography (ECHO) results, treatment monitoring and outcomes of the patients were evaluated retrospectively. The laboratory characteristics of healthy patients were compared with those of patients diagnosed with Kawasaki disease. Results: The I/F ratios of the Kawasaki patients and the control group were found to be the same (p=1.000). The I/F ratio of Kawasaki patients was found to be 4.42/1. It was observed that 42.1% of Kawasaki patients were diagnosed in the winter season, 26.3% in the spring season, 21.1% in the summer season and 10.5% in the fall season. After fever, the most common clinical finding was cervical lenadenopathy (86.8%). The most rare clinical finding was limb changes (36.8%). It was found that 47.4% of Kawasaki patients had incomplete KD and 52.6% had complete KD. Laboratory data of Kawasaki patients at the time of diagnosis and hospitalization were compared with the control group.