Burdur el dokuma kumaşlarının günümüz kadın giyim tasarımında kullanımı
Burdur hand woven fabrics use in contemporary women's clothing design
- Tez No: 926772
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA GENÇ
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 225
Özet
Geçmişten günümüze dokumacılığın yapıldığı yerlerden biri olarak karşımıza çıkan Burdur, Alaca ve İbecik Bezi dokumalarıyla bilinmektedir. Geçmişte toplumun ihtiyacını karşılaması ve geçim kaynağı olması anlamında önemli bir rol üstlenen Alaca Dokuma ve İbecik Bezi teknolojinin gelişmesi ve sanayileşmeyle birlikte günümüzde eskisi kadar dokunmamaktadır. Alaca Dokuma ve İbecik Bezinin günümüzde üretimini canlandırmak, tanınırlığını artırmak, ekonomiye kazandırmak, günümüz moda anlayışına uygun tasarlanmış günümüz kadın giyim tasarımlarına uyarlamak, günlük hayatta giysi olarak kullanım alanını genişletmek ve sürdürülebilirliğine katkı sağlayarak gelecek nesillere aktarmak amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda genel tarama yöntemi kullanılmıştır. Nitel araştırma yöntemlerinden alan yazın taraması yapılmış, kaynaklar arşivlenmiş, konu hakkında yapılan çalışmalar incelenmiştir. Alan yazın taramasına ek olarak alan araştırması yapılmış ve yüz yüze sözlü görüşme tekniği kullanılmıştır. Kurum ve kuruluşlardan yetkili kişiler ziyaret edilmiş, gerekli yazılı kaynaklar, görseller, dokumaların geçmiş ve günümüz örnekleri tespit edilmeye çalışılmış ve üretilen ürünler incelenmiştir. Araştırmanın kapsamında görüşme formları hazırlanmış, bu formlara verilen yanıtlara bağlı olarak edinilen bilgiler derlenmiştir. Elde edilen bilgiler doğrultusunda Burdur el dokuma kumaşlarının günümüz örneklerinden yola çıkılarak sezonun moda eğilimlerine ve günümüz moda anlayışına uygun 17 adet tasarımdan oluşan günümüz kadın giyim tasarımları hazırlanmış ve üretilmiştir. Tasarım ve üretim sürecinde sezonun eğilimleri incelenerek ilham kaynağı ve hedef kitle belirlenmiş, ilham panosu, malzeme ve renk panosu oluşturulmuştur. Tasarımların eskiz ve teknik çizimleri dijital ortamda hazırlanmıştır. Kumaşlar ve malzemeler temin edilerek seçilen tasarımların kalıpları çıkartılmıştır. Giysi üretim raporları ve maliyet formu hazırlanmıştır. Kesim ve dikim işlemleri tamamlanarak tasarımlar ürün haline dönüştürülmüştür. Hazırlanan tasarımların moda fotoğrafları çekilerek koleksiyonun sunumu yapılmıştır. Burdur Alaca ve İbecik Bezi kumaşlarında olduğu gibi Anadolu'nun birçok yerinde üretilen yerel kumaşların günümüz giysi tasarımlarında kullanılabileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Burdur, which has been one of the places where weaving has been done from past to present, is known for its Alaca and İbecik Cloth weavings. Alaca Weaving and İbecik Cloth, which played an important role in meeting the needs of the society and being a source of income in the past,, are not woven as much as before today with the development of technology and industrialization. It is aimed to revive the production of Alaca Weaving and Ibecik Cloth today, to increase its recognition, to bring it to the economy, to adapt it to today's women's clothing designs designed in accordance with today's fashion understanding, to expand its usage area as clothing in daily life and to transfer it to future generations by contributing to its sustainability. For this purpose, the general scanning method was used. A literature review, one of the qualitative research methods, was conducted, sources were archived, and studies on the subject were examined. In addition to the literature review, field research was conducted and face-to-face oral interview technique was used. Authorized persons from institutions and organizations were visited, necessary written sources, visuals, past and present examples of weavings were tried to be determined and the products produced were examined. Within the scope of the research, interview forms were prepared and the information obtained based on the answers given to these forms was compiled. In line with the information obtained, based on today's examples of Burdur hand-woven fabrics, contemporary women's clothing designs consisting of 17 designs suitable for the fashion trends of the season and today's fashion understanding were prepared and produced. During the design and production process, the inspiration source and target audience were determined by examining the trends of the season, and an inspiration board, material and color board were created. Sketches and technical drawings of the designs are prepared in digital environment. Fabrics and materials were provided, and patterns for the selected designs were created. Garment production reports and cost forms were prepared Cutting and sewing processes were completed and the designs were transformed into products. Fashion photographs of the prepared designs were taken and the collection was presented. It has been shown that local fabrics produced in many parts of Anatolia, such as Burdur Alaca and Ibecik Cloth fabrics, can be used in today's garment designs.