Emlak değerlemesi algı düzeyinin araştırılması: Isparta Belediyesi çalışanları üzerine bir uygulama
Investigating the perception level of real estate valuation: An application on Isparta Municipality employees
  1. Tez No: 926773
  2. Yazar: ALİ ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜHA ÇELİKKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Emlak değerlemesi hem yerel yönetimler hem de emlak sektörü açısından büyük bir öneme sahiptir. Emlak değerlemesi, özellikle belediyeler için vergi tahsilatından arazi kullanım planlamasına kadar geniş bir etki alanına sahip olan bir süreçtir. Bu bağlamda, yerel yönetim personelinin gayrimenkul değerlemesine yönelik algılarının araştırılması, belediyelerin gayrimenkul politikalarını oluştururken daha bilinçli ve etkili kararlar alabilmelerine yardımcı olabilmektedir. Çalışmanın amacı, bireylerin emlak değerleme algı düzeyini tespit etmek ve emlak değerlemeye ilişkin kritik faktörler ile bu sürece etki eden kriterleri ortaya koymaktır. Bu amaç doğrultusunda Isparta Belediyesinde çalışan toplam 432 personele anket uygulaması gerçekleştirilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre emlak değerlemesinde katılımcıların ortaya koydukları kriterlerin altyapı ve güvenlik, emlağın konumu, nüfus yoğunluğu, hizmet ve eğitime erişim, sosyoekonomik durum ile eğlence ve sosyal imkanlara yakınlık olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca katılımcılar emlak değerleme konusunda en önemli kriterin alt yapı ve güvenlik olduğunu düşünmektedirler. Bununla birlikte katılımcılar emlak değerleme konusunda en az önemli kriterin eğlence ve sosyal imkanlara yakınlık olduğunu düşünmektedirler.
Özet (Çeviri)
Real estate valuation is very important for both local governments and the real estate sector. Property valuation is a process that has a wide range of effects from tax collection to land use planning, especially for municipalities. In this context, investigating the perceptions of local government personnel towards real estate valuation may help municipalities make more informed and effective decisions while formulating their real estate policies. The study aims to determine the perception level of individuals on property valuation and to reveal the critical factors related to property valuation and the criteria affecting this process. For this purpose, 432 personnel working in Isparta Municipality were surveyed. According to the results obtained, it was determined that the criteria put forward by the participants in property valuation are infrastructure and security, location of the property, population density, access to services and education, socioeconomic status, and proximity to entertainment and social facilities. In addition, the participants think that the most important criteria for property valuation are infrastructure and security. However, the participants think that the least important criterion for property valuation is proximity to entertainment and social facilities.