Burdur alaca dokuması ile kanaviçe işleme tekniği kullanılarak kadın ceket kolleksiyonu oluşturma
Creating a women's jacket collection using Burdur Alaca weaving and cross stitch technique
- Tez No: 926786
- Danışmanlar: PROF. NAİLE RENGİN OYMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk Sanatları Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Geleneksel el sanatları yüz yıllardır dünyanın gündeminde var olan ve var olmaya devam edecek pek çok çeşitliliği içinde barındıran bir sanat dalı olmuştur. Toplumlar geride bıraktıkları el sanatı ürünler ile gelecek nesillere kimlik kazandırmış, ışık tutmuşlardır. Bu çalışmada nitel araştırma yöntemleri kullanılmıştır. Alan araştırması, gözlem ve doküman analizleri ile verilerin toplanması sağlanmıştır. Burdur alaca dokumalarının araştırılma amacı, sürdürülebilir geleneksel ve yöresel ürünlerin güncel ve tasarım ürünlerle hem yerel hem küresel pazarda fark yaratabilmesi, geleneksel kültürümüzün devamlılığını sağlamak, gelecek kuşaklara aktarmaktır. Geleneksel Burdur Alaca dokumasının zaman içerisinde yok olmayla karşı karşıya kalmak üzereyken yeniden gün yüzüne çıkarılmasıyla geleneksel kültür unsurlarının sürdürülebilirliği açısından umut olmuştur. Bu geleneksel kültür mirasının günümüz modern çizgileri ile tercih edilebilir, giyilebilir ürünlere dönüştürülmesi amaçlanmıştır. Bu giyilebilir ürün kadın ceketi olarak belirlenmiştir. Bu ceketler, yine geleneksel işleme tekniklerinden olan kanaviçe işleme tekniği ile süslenmiştir. Burdur alaca dokumaları geçmiş dönemlerdeki ününü, itibarını tam anlamıyla bulamasa da, bu çalışma ile Burdur alaca dokumalarının yeniden tasarlanabilir ve ürün çeşitliliği ile gelecek nesillere aktarılabilir olacağı düşünülmüştür. Burdur'un geleneksel dokuması Alaca yüzyıllar öncesinde göynek, kuşak, çevre gibi giysi unsuru olarak kullanılmış bir dokuma türü olmuştur. Dokuma, pamuk iplik kullanılarak oluşturulduğu için her mevsimde kullanışlı bir ürün olmuştur. Günümüzde yeni üretim alanları var olmuş ve çok çeşitli biçimlerde alaca dokumaları üretilmiş ve üretilmeye devam etmektedir.
Özet (Çeviri)
Traditional handicrafts have been a branch of art that has been on the world's agenda for centuries and will continue to be so. Societies have given their identities and shed light on future generations with the handicraft products they left behind. Field research and literature review methods were used in this study. The reason for researching Burdur Alaca weavings was to ensure that sustainable traditional and local products can make a difference in both local and global markets with current and design products, to ensure the continuity of our traditional culture and to pass it on to future generations. With the re-emergence of traditional Burdur Alaca weavings, which were about to disappear over time, there has been hope in terms of the sustainability of traditional cultural elements. It was aimed to transform this traditional cultural heritage into preferable, wearable products with today's modern lines. This wearable product was determined as a women's jacket in the study. These jackets were enriched with the cross-stitch embroidery technique, which is also one of the traditional embroidery techniques. Although Burdur Alaca weavings could not fully regain their fame and reputation in the past, it was thought that this study would allow Burdur Alaca weavings to be redesigned and transferred to future generations with product diversity. Alaca, the traditional weaving of Burdur, has been a type of weaving used centuries ago as a garment element such as a shirt, belt, and girdle. Since the weaving is created using cotton yarn, it has become a useful product in every season. Today, new production areas have emerged and alaca weavings have been produced in many different forms and continue to be produced.