Döviz kuru belirsizliğinin Batı Akdeniz Bölgesi ihracatı üzerine etkileri
Effects of exchange rate uncertainty on Western Mediterranean Region exports
  1. Tez No: 926785
  2. Yazar: OĞUZHAN SÜLLÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜHA ÇELİKKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Döviz kurunda meydana gelen değişikliklerin ihracat üzerindeki etkilerini inceleyen geniş bir literatür bulunmaktadır. Ancak, literatürde bu etkinin sonuçları hususunda görüş birliğine ulaşılamamıştır. Yapılan ampirik incelemelerde farklı sonuçlar elde edilmiştir. Bununla birlikte, Batı Akdeniz Bölgesi üzerine yapılmış benzer bir çalışma bulunmamaktadır. Bu araştırma ile reel efektif döviz kurunun Batı Akdeniz Bölgesi ihracatı üzerine etkilerinin tespit edilmesi amaçlanmaktadır. Batı Akdeniz Bölgesi illerine ait ihracat verileri için Türkiye İstatistik Kurumu veri tabanı dış ticaret istatistiklerinden yararlanılmıştır. Reel efektif döviz kuru (2003=100) serisine ait veriler Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankasının elektronik veri dağıtım sisteminden faydalanılarak araştırmanın analizinde yer almıştır. Araştırmada, 2002 yılının birinci ayı ile 2022 yılının on ikinci ayı arasındaki aylık veriler kullanılmıştır. Reel efektif döviz kuru ile Batı Akdeniz Bölgesi ihracatının aynı düzeyde bütünleşik olması nedeni ile değişkenler arasındaki uzun dönemli ilişki Engle-Granger eşbütünleşme analiziyle; kısa dönemli ilişki hata düzeltme modeli ile analiz edilmiştir. Engle – Granger eş bütünleşme analizi sonucunda değişkenler arasında uzun dönemli eş bütünleşmenin olduğu sonucu elde edilmiştir. Kalıntı serisinin bir dönem gecikmelisinin modele dahil edilmesiyle yapılan hata düzeltme modelinde ise kısa dönemde oluşan dengesizliğin bir dönem sonra % 60 denge değerine yakınsayacağı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
There is a large literatüre examining the effects of Exchange rate volatility on exports. However, no consensus has been reached in the literatüre regarding the consequences of this effect. Different results were obtained in empirical studies. This research aims to determine the effects of the real effective exchange rate on the exports of the Western Mediterranean Region. For the export data of the provinces of the Western Mediterranean Region, foreign trade statistics obtained from the Turkish Statistical Institute datebase were used. Data regarding the real effective exchange rate (2003=100) series were include in the analysis of the research by electronic data distribution system of the Central Bank of the Republic of Turkey. In the study, montly data between the first month of 2002 and the twelfth month of 2022 was used. Since the real effective exchange rate and the Western Mediterranean Region exports are integrated at the same level, the long-term relationship between the variables can be determined by the Engle-Granger cointegration analysis; The short-term relationship was analyzed with the error correction model. As a result of the Engle – Granger cointegration analysis, it was concluded that there was long-term cointegration between the variables. In the error correction model made by including the one-period lagged residual series into the model, it was concluded that the imbalance that occurred in the short term would converge to the 60% equilibrium value after a period.