Kadına yönelik şiddetle mücadele aktörlerinin 6284 sayılı yasaya bakışı: Erzurum örneği
The perspective of actors for combating violence against women towards Law No. 6284: Erzurum example
  1. Tez No: 926787
  2. Yazar: ENES KELEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SONGÜL SALLAN GÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 308
Özet
Kadına yönelik şiddetin sadece“kadının sorunu”olmaktan çıkarak toplumun bütününü ilgilendiren bir sorun olduğunun kabul edilmesi uzun çabaların bir sonucudur. Süreç, kadına yönelik şiddet sorununun kamuoyunun ve devletin gündemine taşımasıyla başlamış; şiddeti önlemek için koruyucu ve önleyici tedbirler alınması, kadınların insan olmaktan kaynaklanan hak ihlallerinin sonlandırılması, gerek kamusal alanda gerekse özel alanda kadınların haklarını kullanması sağlanarak kadının görünürlüğünün artırılması gibi birçok alanda sürmüştür. Sonuçta kadına yönelik şiddet sorunun çözümüne yönelik uygulamalar geliştirilmiş, tedbirler alınmış ve yasal düzenlemeler yapılmıştır. Türkiye'de de bu doğrultuda kadına yönelik şiddeti önlemek, şiddet mağduru kadınları korumak, kadınları güçlendirmek için gerekli adımları atmak ve şiddet uygulayanı rehabilite etmeye yönelik uygulamalar geliştirmek amacıyla 6284 sayılı kanun yürürlüğe girmiştir. Ancak 6284 sayılı yasanın, kadına yönelik şiddeti önlemede yetersiz kaldığı, günümüzde bu sorunun medyanın ve kamuoyunun gündeminde kapsamlı bir yer tuttuğu ve önemli güncel sorunlardan biri olarak devam ettiği açıktır. Şiddetin boyutlarının gün geçtikçe artarak devam ediyor olması 6284 sayılı yasanın amacını gerçekleştirme yeterliliğini ve yasa kapsamında uygulanan koruyucu ve önleyici tedbirlerin etkinliği ile cezaların caydırıcılığını sorgulamayı gerekli kılmaktadır. Yapılan bu çalışma ile kadına yönelik şiddeti önlemek ve şiddet ile mücadele etmek için uygulamaya konulan 6284 sayılı yasanın neden etkili olmadığı/olamadığı, şiddetle mücadelede aktif rol alan aktörlerin bakış açılarıyla sorgulanmıştır. 6284 sayılı yasa kapsamında uygulanan koruyucu-önleyici tedbirler ve cezalar ile yasanın tümünün şiddeti önlemedeki etkinliği, şiddetin toplumsal kaynağı, şiddetin neden önlenemediği, yasanın uygulanma aşamasındaki eksikliklerin ve yanlışların neler olduğu, şiddetin tekrar etmesinin sebepleri, şiddetle mücadele aktörlerinden olan, Kolluk (Emniyet ve Jandarma), Aile Mahkemesi, Baro (Avukatlar), Üniversite (Erzurum Atatürk Üniversitesi), Belediye (E.B.B.) ve Sivil Toplum Kuruluşlarının (KADEM) bakış açısından ele alınarak sorgulanmış ve değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
It has taken long efforts to recognize that violence against women is not just a“women's issue”but a problem concerning the whole society. This process began with the issue of violence against women being brought to the public and state agenda. Efforts have included implementing protective and preventive measures to prevent violence, ending violations of women's rights stemming from being human, ensuring that women exercise their rights both in the public and private spheres, and increasing women's visibility. Consequently, practices aimed at solving the problem of violence against women have been developed, measures have been taken, and legal regulations have been made. In Turkey, Law No. 6284 was enacted to prevent violence against women, protect women victims of violence, take necessary steps to empower women, and develop practices to rehabilitate perpetrators of violence. However, it is evident that Law No. 6284 has been inadequate in preventing violence against women, and this issue continues to occupy a significant place in the media and public agenda as one of the major contemporary problems. The increasing dimensions of violence day by day necessitate questioning the adequacy of Law No. 6284 in achieving its purpose and the effectiveness of the protective and preventive measures and the deterrence of penalties implemented under the law. This study questions why Law No. 6284 is not effective in preventing violence and explores the perspectives of actors actively involved in the fight against violence. The effectiveness of the protective-preventive measures and penalties implemented under Law No. 6284 and the entire law in preventing violence, the social source of violence, why violence cannot be prevented, the deficiencies and mistakes in the implementation phase of the law, the reasons for the recurrence of violence, are examined and evaluated from the perspectives of the actors in the fight against violence, including Law Enforcement (Police and Gendarmerie), Family Court, Bar Association (Lawyers), University (Erzurum Ataturk University), Municipality (E.B.B.) and Non-Governmental Organizations (KADEM).