Türk ceza hukukunda ısrarlı takip suçu
The crime of stalking in Turkish criminal law
  1. Tez No: 926794
  2. Yazar: AYŞE TUĞÇE BOZ ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET BOZDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun 123/A maddesinin 12/05/2022 tarihinde yürürlüğe girmesiyle beraber ısrarlı takip fiili müstakil bir suç haline gelmiştir. Bu suç TCK'nın Özel Hükümler kitabının“Kişilere Karşı Suçlar”başlıklı ikinci kısmının“Hürriyete Karşı Suçlar”başlıklı yedinci bölümünde yer almaktadır. Israrlı takip suçunun bu kısımda düzenlenmesinin nedeni, fail tarafından gerçekleştirilen fiillerin mağdurun kendisinin ve yakınlarının güvenliği üzerinde tehlike oluşturması, mağdurun manevi varlığını ihlal ederek hareket ve karar verme özgürlüğünü sınırlandırmasıdır. Madde gerekçesinde de belirtildiği üzere, ilgili düzenlemenin amacı bireyin huzurlu bir ortamda, rahatsız edilmeden, belirli bir sükûnet, psikolojik rahatlık ve esenlik içinde, yaşamını ve faaliyetlerini sürdürmesi ve bu şekilde kişilerin manevi varlığını koruma ve geliştirme hak ve hürriyetini ceza yaptırımı ile temin etmektir. Bu amaç Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın 17 ve 56/1. maddelerinin de gereğidir. Israrlı takip suçuna karşı farkındalığın ve duyarlılığın artması, üretilen politikalara ve yasal düzenlemelere bağlıdır. Çalışmanın ilk bölümünde öncelikle ısrarlı takip kavramının gelişimine, ısrarlı takip kavramını ifade etmek için kullanılan terminolojiye değinilecek, bahse konu suçun koruduğu hukuki değer izah edilecek ve sonrasında karşılaştırmalı hukuktaki düzenlemeler de dikkate alınarak mobbing ve zorbalık gibi benzer kurumlarla kıyaslanması incelenecektir. Çalışmamızın ikinci bölümünde Türk hukukunda ısrarlı takibin ne anlama geldiği, TCK m. 123/A'daki düzenleniş şekline ve gerekçesine yer verilerek hukuki konusu, faili, mağduru, fiili, ortaya çıkış biçimleri, nitelikli halleri, yaptırımı ve muhakeme usulü ele alınacaktır. Son bölümde ise benzer suçlarla karşılaştırılması yapılacaktır. Böylece, düzenlemenin kadına yönelik şiddetle mücadeleye katkı sağlayıp sağlamadığının da değerlendirilmesi planlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
With the entry into force of Article 123/A of the Turkish Penal Code No. 5237 on 12/05/2022, the act of persistent stalking has become an independent crime. This crime is included in the seventh chapter titled“Crimes Against Liberty”of the second part titled“Crimes Against Persons”of the Special Provisions book of the TPC. The reason why the act of persistent stalking is regulated in this section is that the acts committed by the perpetrator pose a danger to the safety of the victim himself and his relatives, violate the moral existence of the victim and limit the freedom of action and decisionmaking. As stated in the justification of the article, the purpose of the relevant regulation is to ensure that the individual continues his life and activities in a peaceful environment, without being disturbed, in a certain calmness, psychological comfort and well-being, and in this way, the right and freedom of individuals to protect and develop their spiritual existence with criminal sanctions. This purpose is also required by Articles 17 and 56/1 of the Constitution of the Republic of Turkey. Increasing awareness and sensitivity to the crime of stalking depends on the policies and legal regulations produced. In the first part of the study, first of all, the development of the concept of persistent stalking, the terminology used to express the concept of persistent stalking will be mentioned, the legal value protected by the crime in question will be explained, and then its comparison with similar institutions such as mobbing and bullying will be examined, taking into account the regulations in comparative law. In the second part of our study, what persistent stalking means in Turkish law, the way it is regulated in Article 123/A of the TPC and its justification will be included, and the legal subject, perpetrator, victim, elements, forms of emergence, qualified situations, sanction and reasoning procedure will be discussed. In the last part, a comparison will be made with similar crimes. Thus, it is planned to evaluate whether the regulation contributes to the fight against violence against women.