Bitcoin üretiminin karbon emisyonu üzerindeki etkisi: Panel veri analizi
Impact of Bitcoin production on carbon emissions panel data analysis
  1. Tez No: 926795
  2. Yazar: GÜLÜMSER KURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKAN ALSU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
İklim krizi, enerji kaynaklarının azalması, insan kaynaklı çevresel bozulmalar, karbon emisyonu ve diğer zararlı gazlar, hem insan yaşamını hem de diğer canlı türlerinin yaşamını olumsuz etkilemektedir. Bu zararı en aza indirmek ve sürdürülebilir yaşam koşullarını sağlamak amacıyla, atmosfere zarar veren karbon salınımını azaltmaya yönelik çeşitli anlaşmalar ve düzenlemeler yapılmaktadır. Bu çalışmada, Bitcoin üretiminin karbon emisyonu üzerindeki etkisi incelenmiştir. Bu kapsamda, modele dahil edilen değişkenler arasındaki uzun ve kısa dönem ilişkiler çeşitli ekonometrik yöntemlerle analiz edilmiştir. Çalışmada, bağımlı değişken olarak seçilmiş ülkelerin karbon emisyon değerleri, bağımsız değişkenler olarak ise seçilmiş ülkelerin gayri safi milli hasılası, enerji tüketimi ve Bitcoin üretim verileri kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda, Bitcoin üretimi ile enerji tüketimi, gayri safi milli hasıla ve karbondioksit emisyonu arasında uzun dönemli ve negatif bir ilişki tespit edilmiştir. Ayrıca, nedensellik test sonuçlarına göre, Bitcoin üretiminden karbon emisyonuna doğru tek yönlü bir nedensellik ilişkisi olduğu belirlenmiştir. Bu çalışma, iklim değişikliği üzerine politika geliştiren karar alıcılar ve çevre üzerine çalışan paydaşlar için önemli sonuçlar içermektedir.
Özet (Çeviri)
Climate crisis, decrease in energy resources, human-induced environmental degradation, carbon emissions and other harmful gases negatively affect both human life and the lives of other living species. In order to minimize this damage and ensure sustainable living conditions, various agreements and regulations are being made to reduce carbon emissions that harm the atmosphere. In this study, the impact of Bitcoin production on carbon emissions was examined. In this context, long and short term relationships between the variables included in the model were analyzed with various econometric methods. In the study, carbon emission values of selected countries were used as dependent variables, and gross national product, energy consumption and Bitcoin production data of selected countries were used as independent variables. As a result of the research, a long-term and negative relationship was detected between Bitcoin production and energy consumption, gross national product and carbon dioxide emissions. Additionally, according to the causality test results, it was determined that there is a one-way causality relationship from Bitcoin production to carbon emissions. This study has important implications for decision makers developing policies on climate change and stakeholders working on the environment.