Pnömoni tanısıyla çocuğu hastanede yatan ebeveynlerin kaygı düzeyleri ile hemşire ebeveyn desteği arasındaki ilişki
The relationship between anxiety levels of parents whose children are hospitalized with a diagnosis of pneumonia and nurse parent support
- Tez No: 926802
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASRET YALÇINÖZ BAYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Pnömoni solunum yolu enfeksiyonlarından biri olup dünya çapında çocuklarda önemli bir mortalite ve morbidite nedenidir. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) 2019 verilerine göre pnömoni, 5 yaşın altındaki tüm çocuk ölümlerinin %14'ünü oluştururken 1 ila 5 yaş arası çocuklardaki tüm ölümlerin ise %22'sini oluşturmaktadır. Hastaneye yatışı yapılan çocukların sadece kendileri değil, ebeveynleri de etkilenmektedir. Hastanede çocuk ve ailesi, çaresizlik, stres, endişe, korku gibi duygular yaşayabilirler. Bu duygularla baş etmede güçlük yaşanması tedaviye uyumu zorlaştıracaktır bu yüzden ebeveynler bu yönde desteklenmelidir. Bu konuda hemşirelerin ailelere yol gösterici olması, bakımı katılmaları konusunda desteklemeleri gerekmektedir. Bakıma katılmaları konusunda desteklen ebeveynler hastaneden memnun edici bir deneyimle ayrılmış olacaklardır. Yapılan çalışma neticesinde Ebeveyn hemşire desteği geliştirildiği zaman durumluk kaygı düzeyinin azaldığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Pneumonia is a respiratory tract infection and is a major cause of mortality and morbidity in children worldwide. According to the World Health Organization (WHO) 2019 data, pneumonia accounts for 14% of all deaths in children under the age of 5, while it accounts for 22% of all deaths in children between the ages of 1 and 5. Children who are hospitalized are affected not only by themselves but also by their parents. In the hospital, the child and their family may experience feelings such as helplessness, stress, anxiety, and fear. Difficulty in coping with these feelings will make it difficult to comply with treatment, so parents should be supported in this regard. Nurses should guide families in this regard and support them in participating in care. Parents who are supported in participating in care will leave the hospital with a satisfactory experience. As a result of the study, it was determined that when parent-nurse support was improved, the level of state anxiety decreased.