Yaşlılarda kendini ihmal ve yaşlılığa uyum güçlüğünün incelenmesi
Investigation of self-neglect and difficulty in adapting to old age in the elderly
  1. Tez No: 926803
  2. Yazar: EMİNE BAŞTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASRET YALÇINÖZ BAYSAL, DOÇ. DR. GÜLPINAR ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışma yaşlılarda kendini ihmal ve yaşlılığa uyum güçlüğünün incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini Erzurum Adnan Menderes Aile Sağlığı Merkezine başvuran, yaşları 65 yaş ve üzeri olan 327 yaşlı birey oluşturmuştur. Araştırmanın verileri“Tanıtıcı Özellikler Formu”,“Yaşlılarda Uyum Güçlüğünü Değerlendirme Ölçeği”ve“İstanbul Tıp Fakültesi Yaşlının Kendini İhmalini Tarama Ölçeği”kullanılarak toplanmıştır. Araştırmada, yaşlı bireylerin %69.4'unun kendini ihmal ettiği belirlenmiştir. Çalışmaya katılan yaşlıların yaşlılığa uyum güçlüğünü değerlendirme ölçeğine ait alt boyut puan ortalamalarının dağılımı Rol ve Kendini Gerçekleştirme Biçimi 1.17±0.83, Karşılıklı Bağlanma 0.67±1.00, Fizyolojik Durum 0.60±0.75 ve Benlik Tarzı 0.90±0.83 olarak belirlenmiş olup toplam puan ortalaması 0.84±0.78 olarak bulunmuştur. Yapılan çalışma sonucunda yaşları 65 yaş ve üzeri olan yaşlı bireyler arasında kendini ihmal edenlerin oranı yüksek bulunmuştur. Bununla birlikte kendini ihmal edenlerin daha fazla uyum güçlüğü yaşadıkları istatistiksel olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate self-neglect and difficulty in adaptation to old age in the elderly. The study sample consisted of 327 elderly individuals aged 65 and over who applied to Erzurum Adnan Menderes Family Health Center. The data of the study were collected using the“Descriptive Characteristics Form”,“Scale for Assessment of Difficulties in Adaptation in the Elderly”and“Istanbul Faculty of Medicine Screening Scale for Self-neglect of the Elderly”. In the study, it was determined that 69.4% of the elderly individuals neglected themselves. The distribution of the sub-dimension score averages of the scale for assessing difficulty in adaptation to old age of the elderly participating in the study were determined as Role and Self-actualization Style 1.17±0.83, Mutual Interdependence 0.67±1.00, Physiological State 0.60±0.75 and Self Style 0.90±0.83, and the total score average was found as 0.84±0.78. As a result of the study, the rate of self-neglect was found to be high among elderly individuals aged 65 and over. However, it was statistically determined that those who self-neglect experienced more adaptation difficulties.