Klinik mikrobiyoloji laboratuvarı çalışanları arasında SARS-CoV-2 Eenfeksiyonu aşılama antikor düzeylerinin araştırılması
Investigation of SARS-CoV-2 E infection vaccination antibody levels among clinical microbiology laboratory employees
- Tez No: 926824
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİLİZ KİBAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
COVID-19, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından 11 Mart 2020'de pandemi olarak ilan edilen SARS-CoV-2, virüsünün sebep olduğu hastalıktır. Çalışmamızda, Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi çalışanlarında, SARS-CoV-2 enfeksiyonunu, aşılama durumunu ve aşı sonrası antikor düzeyini belirlemeyi amaçladık.. Çalışmaya, 235'i (%76,5) kadın, 72'si (% 23,5) erkek, yaş ortalamsı 39.0 yıl (yaş aralığı: 18.0-66.0 yıl ) olmak üzere 307 gönüllü sağlık çalışanı katılmıştır. edilmiştir. 03.12.2021 , 20.04.2022 ve 28.09.2022 tarihlerinde serum örnekleri alınmıştır. Serum örneklerinde anti-S-RBD IgG seviyeleri kantitatif olarak, SNIBE Diagnostic MAGLUMI SARS-CoV-2 S-RBD IgG (CLIA) kiti ile yapılmıştır. 307 sağlık çalışanına 493 doz (%47,54) Sinovac(CoronaVac) aşısı, 542 doz (% 52,26 ) Pfizer-BioNTech(BNT162b2) aşısı, 2 doz (% 0,19) AstraZeneca aşısı yapılmıştır. Anti-S-RBD-IgG Medyan Değeri (MD); cinsiyete göre kadınlarda daha yüksek olsa da, anlamlı değildir (p=0,096) ve kronik hastalık durumuna göre de anlamlı farklılık göstermemiştir (p=0,598). Yaş gruplarına göre anti-S-RBD-IgG dağılımı anlamlı bulunmamıştır (p=0,740). Aşı dozuna göre anti-S-RBD IgG MD'leri; iki doz aşı (%24,4) olanlarda 104,5 AU/mL, üç doz aşı (%29,3) olanlarda 111,6 AU/mL, dört doz aşı (%29,6) olanlarda 107, 8 AU/mL, 5 doz aşı(%16,6) olanlarda 108,9 AU/mL olarak tespit edilmiştir ve anlamlı bir fark göstermemiştir (p=0,103). Sağlık çalışanlarının %34,2'si homolog %65,8'si heterelog aşılama olmuştur.
Özet (Çeviri)
COVID-19 is caused by the SARS-CoV-2 virus, which was declared a pandemic by the World Health Organization (WHO) on March 11, 2020. In our study, we aimed to determine SARS-CoV-2 infection, vaccination status and post-vaccination antibody levels in employees of Çukurova University Faculty of Medicine Hospital. 307 volunteer healthcare workers, 235 (76.5%) female, 72 (23.5%) male, with a mean age of 39.0 years (age range: 18.0-66.0 years), participated in the study. Serum samples were collected on 03.12.2021, 20.04.2022 and 28.09.2022. Anti-S-RBD IgG levels in serum samples were quantitatively determined with SNIBE Diagnostic MAGLUMI SARS-CoV-2 S-RBD IgG (CLIA) kit. 493 doses (47.54%) of Sınovac(CoronaVac) vaccine, 542 doses (52.26%) of Biontech vaccine and 2 doses (0.19%) of AstraZeneca vaccine were administered to 307 healthcare workers. Although anti-S-RBD-IgG Median Value (MD) was higher in women according to gender, it was not significant (p=0.096) and did not differ significantly according to chronic disease status (p=0.598). Anti-S-RBD-IgG distribution according to age groups was not significant (p=0.740). Anti-S-RBD IgG MDs according to vaccine dose were 104.5 AU/mL in those who received two doses of vaccine (24.4%), 111.6 AU/mL in those who received three doses of vaccine (29.3%), 107.8 AU/mL in those who received four doses of vaccine (29.6%), and 108.9 AU/mL in those who received 5 doses of vaccine (16.6%) and did not show a significant difference (p=0.103). Of the healthcare workers, 34.2% received homologous and 65.8% heterologous vaccination.