Müzik, tat ve tabak sunumunun eşleşmesi
Matching of music, taste and plate presentation
- Tez No: 926843
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE FERHAN NİZAMLIOĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ CEYHUN UÇUK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Gastronomi biliminde müzik, tat algısı ve tabak sunumu arasındaki ilişki, çoklu duyusal algının bir uzantısı olarak değerlendirilmektedir. Bu ilişki, özellikle müzik ve yemeğin görsel sunumunun tat algısı üzerindeki etkilerini araştıran çalışmalarla desteklenmiştir. Müzik, bir yemeğin nasıl algılandığını şekillendirme potansiyeline sahipken; tabak sunumu, yemeğin lezzetini ve cazibesini etkileyen önemli bir unsurdur. Bu çalışmanın amacı, müziğin ve tabak sunumunun temel tatlarla olan eşleşmesini ölçerek, temel tatlarla bu tatları çağrıştıran ezgilerin ilişkilerini ortaya koymaktır. Duyusal değerlendirme yöntemi kullanılarak yapılan çalışma iki aşamadan oluşmaktadır. İlk aşama çevrimiçi anket formu üzerinden uygulanmış olup, deneye 30 gastronomi öğrencisi katılmıştır. İkinci aşamaya ilk aşamada yer alan gastronomi öğrencileri katılarak noktasal, çizgizel ve dairesel formlarda hazırlanmış tabak sunumlu yiyeceklerin tadımı yaptırılmıştır. Katılımcılar tadım esnasında temel tat ezgilerini de dinleyerek çevrimiçi anket formu üzerinden puanlama yapmışlardır. Araştırmada, farklı tabak sunumlarıyla eşleştirilen tatlar ve müzik türlerinin, katılımcıların tat algılarındaki değişiklikleri nasıl şekillendirdiği analiz edilmiştir. Bulgular, belirli tabak sunumlarının belirli tatlarla ve müzik türleriyle güçlü bir uyum sağladığını ortaya koymaktadır. Dairesel tabak sunumu, tatlı tat ve tatlı müzikle; noktasal tabak sunumu, ekşi tat ve ekşi müzikle; çizgisel tabak sunumu ise tuzlu tat ve tuzlu müzikle en iyi şekilde eşleşmiştir. Bu bulgular tat, sunum ve müzik arasındaki duyusal etkileşimin önemini vurgulamakta ve gastronomi alanında tabak sunumunun ve müziğin, tat algısını etkileyen bir araç olarak kullanılabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In gastronomic science, the relationship among music, taste perception, and plate presentation is considered an extension of multisensory perception. This relationship is supported by studies investigating the effects of music and the visual presentation of food on taste perception. While music has the potential to shape how a dish is perceived, plate presentation is a significant factor influencing the flavor and appeal of the food. The aim of this study is to measure the pairing of music and plate presentation with basic tastes and to reveal the relationships between these fundamental tastes and the melodies that evoke them. The study, conducted using a sensory evaluation method, consists of two stages. The first stage was implemented through an online survey, in which 30 gastronomy students participated. In the second stage, the same gastronomy students took part, tasting foods presented on plates designed in point-based, linear, and circular forms. During the tasting, participants listened to melodies corresponding to basic tastes and rated their experiences through an online survey. The study analyzed how the tastes paired with different plate presentations and music genres shaped participants' taste perceptions. The findings revealed that certain plate presentations strongly aligned with specific tastes and music genres. The circular plate presentation was best matched with sweet taste and sweet music; the point-based plate presentation corresponded with sour taste and sour music; and the linear plate presentation aligned with salty taste and salty music. These findings highlight the importance of sensory interaction between taste, presentation, and music, demonstrating that plate presentation and music can be used as tools to influence taste perception in the field of gastronomy.