Tamamlayıcı ve Alternatif Tıbbın (TAT) sağlık turizmi ile bütünleştirilmesinde sağlık hizmeti yöneticilerinin TAT bilgi düzeyleri ve tutumları: Edirne ili örneği
Complementary and alternative medical knowledge levels and attitudes of health service managers in integration of complementary and alternative medicine with health tourism: Case of Edirne
  1. Tez No: 710806
  2. Yazar: ÖZLEM ALADAĞ BAYRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMEL GÖNENÇ GÜLER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Sağlık Yönetimi, Turizm, Health Care Management, Healthcare Management, Tourism
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu araştırma, Bütüncül Tamamlayıcı ve Alternatif Tıbbın (BTAT) sağlık turizmiyle bütünleştirilmesinin sağlık turizm sektörüne olumlu katkı sağlayacağı düşünülerek, sağlık hizmeti yöneticilerinin konuyla ilgili tutum ve bilgi düzeylerinin belirlenmesi ve yöneticilerin Bütüncül Tamamlayıcı ve Alternatif Tıbba yönelik demografik özelliklerinin etkisinin araştırılması amacıyla yapıldı. Araştırma, 11.07.2019-27.12.2020 tarihlerinde Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ illerinde yedi kamu hastanesi ve on özel hastanede yürütüldü. Verilerin toplamasında Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp (TAT ) Bilgi Formu ve Bütüncül Tamamlayıcı ve Alternatif Tıbba Karşı Tutum Ölçeği (BTATÖ) kullanıldı. 2003 yılında Hyland ve arkadaşları tarafından geliştirilen ölçeğin geçerlilik güvenirliği Prof. Dr. Behice Erci tarafından yapılmıştır. Ölçeğin Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp (TAT) ve Bütüncül Sağlık (BS) olmak üzere iki alt skalası bulunmaktadır. Ölçek 11 sorudan oluşan likert tipi bir ölçektir. Araştırmanın istatistiksel analizinde SPSS for Windows 22.0 ve Kolmogorov Smirnov Testi, Kruskall Wallis Testi ve Mann-Whitney U testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
This study was carried out with the aim of determinining the attitudes and knowledge levels of health service managers on the subject and to investigate the effect of managers' demographic characteristics on holistic complementary and alternative medicine, considering that the integration of holistic complementary and alternative medicine with health tourism will positively contribute to the health tourism sector. The research was carried out in seven public hospitals and ten private hospitals in Edirne, Kırklareli and Tekirdağ provinces on 11.07.2019-27.12.2020. Complementary and Alternative Medicine (CAM) Information Form and the Integrative Complementary and Alternative Medicine Attitude Scale were used to collect the data. The scale was developed by Hyland et al in 2003, and its validity and reliability were made by Behice Erci. The scale has two sub-scales: Complementary and Alternative Medicine (CAM) and Holistic Health. The scale is a Likert-type scale consisting of 11 questions. SPSS for Windows 22.0 and Kolmogorov Smirnov Test, Kruskall Wallis Test and Mann-Whitney U test were used in the statistical analysis of the study.