Manevi-dinî içerikli yaşam amaçları grup rehberliğinin ergenlerin kimlik gelişimi ve iyi oluş düzeylerine etkisi
The effect of spiritual-religious content life goals group guidance on identity development and Well-being levels of adolescents
  1. Tez No: 926850
  2. Yazar: YASİN TOPRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADEM ŞAHİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Psikoloji, Religion, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Psikolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 314
Özet
Din, maneviyat, yaşam amaçları, kimlik arayışı ve iyi oluş, ergenlik döneminde ön plana çıkan ve birbiri ile ilişkili olan değişkenlerdir. Bu değişkenler bu çalışmada bütüncül olarak ele alınmaktadır. Din ve maneviyat yaşam amaçlarını, kimlik gelişimini ve iyi oluşu besleyen önemli bir kaynaktır. Bu doğrultuda çalışmanın birinci amacı Manevi-Dinî İçerikli Yaşam Amaçları Grup Rehberliği Programını geliştirmek ikinci amacı ise bu programın ergenlerin kimlik gelişimi ve iyi oluş düzeyleri üzerindeki etkisini araştırmaktır. Bu araştırmada nicel araştırma yöntemi tercih edilmiştir. Araştırmanın deseni ise ön test-son test kontrol gruplu deneysel modelli bir çalışmadır. Çalışmaya katılan deney ve kontrol grupları 14'er kişiden oluşmaktadır. Uygulama Adana'da bir Anadolu lisesi öğrencileri üzerinde gerçekleştirilmiştir. Uygulanan grup rehberliği 10 oturumdan oluşmaktadır. Deney ve kontrol grubundaki öğrencilere ön test, son test ve izleme testi olarak Ergen Öznel İyi Oluş Ölçeği, Psikolojik İyi Oluş Ölçeği ve Kimlik Gelişiminin Boyutları Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmanın verilerini analiz etmek için“Mann Whitney U Testi”ve“Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi”kullanılmıştır. Araştırmada ulaşılan bulgulara göre, geliştirilen ve uygulanan Manevi-Dinî İçerikli Yaşam Amaçları Grup Rehberliği Programı, ergenlerin kimlik gelişimini, öznel ve psikolojik iyi oluşunu artırmaktadır. Sonuç olarak geliştirilen Manevi-Dinî İçerikli Yaşam Amaçları Grup Rehberliği Programı uygulamalı çalışmalar için bir araç olma işlevi görebilir, kimlik gelişimini ve iyi oluşunu artırmak isteyen bireyler için kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Religion, spirituality, life goals, identity search and well-being are variables that come to the fore during adolescence and are interrelated with each other. These variables are considered holistically in this study. Religion and spirituality are important resources that foster life purposes, identity development, and well-being. In this direction, the first aim of the study is to develop a Spiritual-Religious Content Life Goals Group Guidance Programme, and the second objective is to investigate the impact of this program on adolescents' identity development and levels of well-being. In this research, quantitative research method was preferred. The design of this research is a pretest-posttest control group experimental model study. The experimental and control groups participating in the research consist of 14 individuals each. The intervention was conducted on high school students in Adana, Turkey. The applied group counseling consists of 10 sessions. For the students in the experimental and control groups, the Subjective Well-being Scale for Adolescents, Psychological Well-being Scale, and Dimensions of Identity Development Scale were used as pretest, posttest, and follow-up measures. Mann-Whitney U Test and Wilcoxon Signed-Rank Test were used to analyze the data of the research. According to the findings of the study, the developed and implemented Spiritual-Religious Content Life Goals Group Guidance Program increases adolescents' identity development, subjective and psychological well-being. As a result, Spiritual-Religious Content Life Goals Group Guidance Program can serve as a tool for applied studies and can be used for individuals who want to increase their identity development and well-being.