Hint alt kıtasında Hanefi mezhebine mensup iki dini hareket: Diyobendilik ve Barelvilik
Two religious movements of the Hanafi school in the Indian subcontinent: Deobandism and Barelvism
  1. Tez No: 926851
  2. Yazar: FEHMİDA BALOCH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN KAPLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Felsefe, Tarih, Religion, Philosophy, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Mezhepleri Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
Diyobendilik ve Barevilik arasındaki bu farklılıklar Peygamber Efendimiz (sav) ve sahabe dönemine dayanan inançlardır. Ancak bu inançları Ehl-i Sünnet vel Cemaat inancıyla kıyaslamak, ihtilafların daha iyi anlaşılmasını sağlar. Diyobendilik ve Barevilik arasındaki tartışmalar, dini farklılıkların yanı sıra dönemin siyasi ve toplumsal koşullarının da etkisiyle derinleşmiştir. Her iki hareket de Hindistan'daki Müslüman toplumun bir parçası olarak ortaya çıkmış ve İslam'a hizmet etme amacı gütmüşlerdir. Ancak İngiliz sömürgesi altındaki Hindistan'da, bu ayrışmalardan en çok fayda sağlayan taraf, İngiliz yönetimi olmuştur. Bu teolojik ve fıkhi tartışmalar, her iki tarafın da kendi dini anlayışlarını savunma çabasında olduklarını göstermektedir. Ancak bu süreç, İslam dünyasında birliği tehdit eden bir ayrışmaya yol açmış ve farklı ekollerin birbirlerini anlama çabalarını gölgede bırakmıştır. İmam Ahmed Rıza Han ile Diyobendi âlimleri arasındaki bu derin ihtilaf, İslam düşünce tarihinde dikkatle incelenmesi gereken önemli bir dönem olarak varlığını sürdürmektedir.
Özet (Çeviri)
These differences between Deobandi and Baravi are beliefs that date back to the time of the Prophet (pbuh) and his companions. However, comparing these beliefs with the belief of Ahl al-Sunnah wal Jama'ah provides a better understanding of the disagreements. The debates between Deobandi and Baravi have deepened due to the political and social conditions of the period as well as religious differences. Both movements emerged as part of the Muslim community in India and aimed to serve Islam. However, in India under British colonial rule, the side that benefited the most from these divisions was the British administration. These theological and jurisprudential debates show that both sides were trying to defend their own religious understandings. However, this process led to a division that threatened unity in the Islamic world and overshadowed the efforts of different schools to understand each other. This deep conflict between Imam Ahmed Reza Khan and Deobandi scholars continues to exist as an important period in the history of Islamic thought that should be carefully examined.