Ders dışı etkinliklerin ortaokul Türkçe derslerinde kullanımı üzerine bir inceleme
An investigation on the use of extracurricular activities in secondary school Turkish lessons
- Tez No: 926849
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ATEŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 432
Özet
Türkçe dersi, temel dil becerilerinin edinimi üzerine kurulu bir ders olması sebebiyle sadece okulda, bir sınıf içinde yapılan çalışmalarla sınırlandırılamaz. Türkçe dersinde; öğrenciler dil becerilerini geliştirmeye yönelik ne kadar çok amaçlı ve planlı çalışma içinde olursa bu beceri alanlarında istenen ilerleme de o oranda sağlanacaktır. Bu durum, ders dışı etkinliklerin Türkçe derslerinde uygulanma gerekliliğini ortaya koymaktadır. Bu gereklilikten yola çıkılarak araştırmanın temel amacı, ortaokullarda Türkçe dersinde ders dışı etkinliklerin belirli bir plan çerçevesinde uygulanabilme durumunu ortaya koyarak ders dışı etkinliklerin Türkçe dersinde kullanımına yönelik bir öneri geliştirmek, şeklinde belirlenmiştir. Bu amaçla yapılan araştırmanın yöntemi olarak eylem araştırması seçilmiştir. Araştırmada, eylem araştırması deseniyle elde edilen veriler, 2022-2023 eğitim öğretim yılında, Konya'nın Selçuklu ilçesine bağlı bir ortaokulun 7/D sınıfında bulunan 29 öğrenciden toplanmıştır. Uygulama öncesinde uygulama sınıfının ve uygulama okulunun mevcut durumunu belirlemek için görüşmeler yapılmıştır. Ayrıca, velilerden gereken izinler alınmış, ardından öğrenciler“Kişisel Bilgi Formu”nu doldurmuştur. Uygulama için 7. sınıf Türkçe ders kitabının temalarına yönelik dört eylem planı oluşturulmuştur. Buna göre, birinci eylem planında üç, ikinci eylem planında dört, üçüncü eylem planında üç, dördüncü eylem planında ise dört olmak üzere toplam 14 ders dışı etkinlik uygulanmıştır. Her eylem planı bitiminde öğrencilerle ve velilerle görüşülmüş, uygulanan etkinlikler değerlendirilmiş, yeni eylem planının uygulamasında gereken düzeltmeler yapılmıştır. Ayrıca, uygulanan her ders dışı etkinlikten sonra araştırmacı, gözlemci öğretmen, öğrenciler ve veliler yansıtıcı günlüklerine uygulanan ders dışı etkinliğe yönelik görüşlerini belirtmiştir ancak velilerden katıldıkları etkinliklerde yansıtıcı günlüklerini doldurmaları istenmiştir. Bunun yanında öğrenciler, her etkinlikten sonra öz değerlendirme formunu doldurmuştur. Ayrıca, uygulama öncesinde ve sonrasında öğrencilerin Türkçe dersi etkinliklerine karşı tutumları ve Türkçe dersine yönelik motivasyonları ölçülmüştür. Araştırmada öncelikle, uygulama sınıfının ve uygulama okulunun mevcut durumu ile ilgili bazı sonuçlara ulaşılmıştır. Buna göre, araştırmada, Türkçe dersinde çoğunlukla birbirinin benzeri olan etkinliklerin uygulandığı ve bu etkinliklerin dersi sıkıcı hâle getirdiği; öğrencilerin boş zamanlarını doğru değerlendirme konusunda bilinçli olmadığı; velilerin yoğun çalışma gerekçesiyle çocuklarının derslerini takip edemedikleri; okulda çocukların boş zamanını doğru değerlendirmesi için yapılan yönlendirmelerin yetersiz olduğu; bu yönüyle, okulda ders dışı etkinlik denildiğinde akla genellikle gezilerin geldiği; okulda ders dışı etkinliklerin uygulanmasında öğretmenler arasında birlik olmadığı; öğrencilerin Türkçe dersi etkinliklerine karşı tutumunun ve Türkçe dersine yönelik motivasyonlarının istenen seviyede olmadığı sonuçlarına ulaşılmıştır. Araştırmada eylem planlarının uygulanması sonucunda, ders dışı etkinliklerin etkisine yönelik çeşitli sonuçlara ulaşılmıştır. Buna göre, araştırmada Türkçe dersinde uygulanan ders dışı etkinliklerin öğrencilerin sosyal becerilerinin ve akademik başarılarının artmasını; öz yeterlilik algılarının yükselmesini; dil ve araştırma becerilerinin gelişmesini; boş zamanlarını verimli kullanmalarını; yaratıcılıklarını ortaya koymalarını; millî kültür konusunda bilgi sahibi olmalarını; eğlenerek öğrenmelerini sağladığı; ayrıca etkinliklerden yeterli verimin alınabilmesi için ders dışı etkinliklerin iyi planlanması, çocuğun ilgi ve yeteneğine uygun olması, maddî ve müfredatla ilgili sorunların çözülmüş olması, etkinlikler arasında öğrencilere dinlenebilecekleri zamanın verilmesi gerektiği; velilerin çalışma koşullarının çocuklarının ders dışı etkinliklere katılımlarını etkilediği; ders dışı etkinliklere katılımın öğrencilerin teknolojiyi amaca uygun kullanmalarını etkilediği; okul saatlerindeki ders dışı etkinliklerin kontrolünün daha kolay olduğu; ders dışı etkinliklere katılımın öğrencilerin Türkçe dersi etkinliklerine karşı tutumlarını ve Türkçe dersine yönelik motivasyonlarını artırdığı sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Since the Turkish course is a course based on the acquisition of basic language skills, it cannot be limited to the activities in a classroom at school. The more purposeful and planned activities students do in Turkish courses to develop their language skills, the more the desired progress in these skill areas will be achieved. This reveals the need to integrate extracurricular activities into Turkish courses. Based on this need, this study aims to develop suggestions for the use of extracurricular activities in Turkish courses by showing the applicability of extracurricular activities in secondary schools within the framework of a specific plan. Therefore, action research was employed. In the study, the data obtained through action research design were collected from 29 students in the 7/D class of a secondary school in the Selçuklu district of Konya in the 2022-2023 academic year. Before the implementation, interviews were conducted to determine the current situation of the implementation class and the school. In addition, before students filled in the“Personal Information Form”, necessary permissions were obtained from the parents. For the implementation, four action plans were created for the themes of the 7th-grade Turkish textbook. Therefore, 14 extracurricular activities, three in the first action plan, four in the second action plan, three in the third action plan, and four in the fourth action plan, were implemented. At the end of each action plan, students and parents were interviewed, the activities implemented were evaluated, and necessary improvements were made in the implementation of the new action plan. moreover, after each extracurricular activity, the researcher, observer teacher, students, and parents expressed their opinions about the extracurricular activity in their reflective diaries, but parents were asked to fill in their reflective diaries only the activities they participated in. In addition to having students fill out a self-evaluation form after each activity, their attitudes towards the activities and their motivation for the Turkish course were measured before and after the implementation. First of all, some conclusions were drawn about the current situation of the implementation class and the school. Thus, it was found in the study that the activities in the Turkish course are mostly similar, and these activities make the class boring; students are not aware of the proper use of their free time; parents cannot follow their children's lessons due to their busy schedule; there is no sufficient guidance on the proper use of children's free time at school. So, when it comes to extracurricular activities, field trips are the first thing that comes to their mind. It was also found that there is no unity among teachers in the implementation of extracurricular activities at school and that students' attitudes towards Turkish course activities and their motivation for Turkish course are not at the desired level. As a result of the research, the extracurricular activities in the Turkish classes were found to increase students' social skills, academic achievement, and self-efficacy perceptions; develop their language and research skills; improve their ability to use their free time efficiently; reveal their creativity; familiarize them with the national culture; and make learning fun. Moreover, to reap the benefits of the activities, extracurricular activities should be well-planned, match the child's interests and abilities, solve financial and curricular problems, and give students time to rest between activities. It was also found that parents' working conditions affect their children's participation in extracurricular activities, that participation in extracurricular activities affects students' appropriate use of technology, that extracurricular activities are easier to control during school hours, and that participation in extracurricular activities increases students' attitudes towards Turkish course and their motivation for Turkish classes.