Türkiye'de 'Sakin şehir' uygulaması: Cıttaslow Köyceğiz sakinlerinin uygulamaya yaklaşımı
The implementation of 'Slow city' in Türkiye: The approach of Köyceğiz residents to the Cittaslow initiative
- Tez No: 926898
- Danışmanlar: PROF. DR. ELİF GAZİOĞLU TERZİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Cittaslow, kontrolsüz büyüyen ve hızla tükenen kent yaşamına karşı bir tepki olarak ortaya çıkan, çok yönlü politikaları içeren alternatif bir yerel kalkınma modelidir. Bu kapsamda çalışma, küreselleşmenin neden olduğu tekdüze yaşam biçimine karşı bir duruş sergileyen cittaslow hareketini ve Köyceğiz sakinlerinin bu harekete yönelik algılarını incelemektedir. İtalya kökenli bir hareket olarak başlayan cittaslow, kimlik olgusunu, gelenek ve görenekleri koruyarak kentlerin birbirine benzemesini engellemeyi amaçlamaktadır. Uluslararası Cittaslow Birliği'nin denetiminde yürütülen bu hareket, yerel yönetimlerin çeşitli uygulamalarına dayanmaktadır. Türkiye'de bu harekete katılan 26 yerleşim yerinden biri olan Köyceğiz, 2019'dan itibaren cittaslow hareketinin hayata geçtiği örnek bir beldedir. Çalışma, cittaslow hareketinin Köyceğiz'deki sosyal, kültürel, ekonomik ve yönetsel etkilerini yerel halkın görüşleri doğrultusunda değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Aynı zamanda, Köyceğiz halkının cittaslow hareketine ilişkin tutumlarını, bu ağa katılmanın sağladığı avantajları ve dezavantajları değerlendirmeyi hedeflemektedir. Araştırmada, nitel yöntemlerden biri olan derinlemesine mülakat yöntemi tercih edilmiş olup demografik çeşitlilik gözetilerek 33 yerel sakinle görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Veriler, tematik kodlama yöntemiyle analiz edilmiştir. Bulgular, yerel halkın cittaslow hareketine dair yeterli bilgiye sahip olmadığını ve hareketin Köyceğiz'de genellikle olumsuz algılandığını göstermektedir. Ayrıca, yerel yönetimlerin beklenen sorumluluklarını tam anlamıyla yerine getirmediği tespit edilmiştir. Sonuç olarak, bu çalışma, Köyceğiz'deki yerel halkın cittaslow hareketine yönelik düşüncelerini ortaya koyarken, harekete ilişkin sorumluluk üstlenmesi gereken yerel yönetimlerin başarısını ve bölgedeki etkilerini değerlendirmektedir.
Özet (Çeviri)
Cittaslow is an alternative local development model that emerged as a reaction to uncontrolled urban expansion and rapid consumption, incorporating multidimensional policies. This study examines the cittaslow movement, which stands against the standardized lifestyle imposed by globalization, and explores the perceptions of Köyceğiz residents regarding this movement. Originating in Italy, cittaslow aims to preserve identity, traditions, and customs while preventing cities from becoming indistinguishable from one another. Supervised by the International Cittaslow Association, this movement is implemented through various local government initiatives. Köyceğiz, one of the 26 settlements in Türkiye that joined this movement, has held cittaslow status since 2019. The study aims to evaluate the social, cultural, economic, and administrative impacts of the cittaslow movement in Köyceğiz based on local residents' perspectives. Additionally, it seeks to assess their attitudes toward the movement and the advantages and disadvantages of joining this network. A qualitative research approach was adopted, utilizing in-depth interviews with 33 local residents, ensuring demographic diversity. The collected data were analyzed using thematic coding. Findings indicate that local residents have limited knowledge of the cittaslow movement and generally perceive its impact in Köyceğiz as negative. Moreover, it has been determined that local administrations have not fully met the responsibilities expected of them. In conclusion, this study presents the perspectives of Köyceğiz residents on the cittaslow movement while evaluating the effectiveness and impact of local administrations responsible for its implementation.