Korsanlık faaliyetlerinin denizcilik ekonomisine etkileri
Effects of piracy activities on maritime economy
  1. Tez No: 926899
  2. Yazar: TUBA KÖYLÜ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KADİR MERSİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışma, korsanlık faaliyetlerinin denizcilik ekonomisi üzerindeki etkilerini kapsamlı bir şekilde incelemektedir. Deniz taşımacılığı, dünya ticaretinin büyük bir kısmını oluşturan önemli sektördür ve korsanlık, bu sektördeki operasyonları tehdit etmektedir. Çalışmada, korsanlık faaliyetlerinin tarihsel gelişimi, coğrafi dağılımı ve denizcilik ekonomisi üzerindeki doğrudan ve dolaylı etkileri incelenmiştir. Özellikle, korsanlık nedeniyle oluşan maliyet artışları, sigorta primleri, güvenlik önlemleri ve gecikmelerin ekonomik sonuçları detaylı bir şekilde ele alınmıştır. Ayrıca, korsanlığın deniz ticaret yollarında neden olduğu değişiklikler ve uluslararası toplumun bu soruna karşı aldığı önlemler de analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study comprehensively examines the impact of piracy activities on the maritime economy. Maritime transport is a vital sector that constitutes a large part of global trade, and piracy poses a significant threat to operations within this sector. The study investigates the historical development, geographical distribution, and both direct and indirect effects of piracy on the maritime economy. Specifically, it focuses on the economic consequences of increased costs due to piracy, such as insurance premiums, security measures, and delays. Additionally, the changes in maritime trade routes caused by piracy and the measures taken by the international community to address this issue are also analyzed.