Aydın ili Efeler ilçesi aile sağlığı merkezlerine başvuran bireylerde uyku bozukluğu prevalansı ve depresyon riskiyle ilişkisi
Prevalence of sleep disorders and their relationship with depression risk in individuals applying to family health centers in Efeler district, Aydın province
- Tez No: 926908
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELDA DİBEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Giriş ve Amaç: Birinci basamağa başvuran bireylerin %46-69'unda uyku bozukluğu şikayeti bulunmaktadır. Aydın ili Efeler İlçesi Aile Sağlığı Merkezlerine başvuran 18-65 yaş arası bireylerde görülen uyku bozukluğu sıklığını tanımlamak ve olası depresyon riskiyle ilişkisini saptamak amaçlanmıştır. Yöntem: Kesitsel-analitik tipteki bu çalışmanın evrenini Aydın ili Efeler ilçesinde yaşayan 18-65 yaş arasında birinci basamak aile sağlığı merkezine başvuran bireyler oluşturmaktadır. Örneklem büyüklüğü Epi Info 7.2.5.0 programı kullanılarak 262 kişi olarak hesaplandı. Çalışma 01.09.2023 – 01.11.2023 tarihleri arasında Aydın ili Efeler İlçesi Aile Sağlığı Merkezlerine başvuran ve çalışmaya katılmayı kabul eden 280 kişiyle yüz yüze görüşülerek yapıldı. Psikiyatrik hastalık tanısı olanlar çalışma dışı bırakıldı. Katılımcılara sosyodemografik veri toplama formu, Beck Depresyon ölçeği ve Pittsburgh Uyku Kalite İndeksi uygulandı. Elde edilen veriler SPSS 18.0 veri tabanına girilerek istatistiksel değerlendirmeler yapıldı. Bulgular: : Katılımcıların yaş ortalaması 38,52±13,81 yıl olup %50,7'si erkek, %49,3'ü kadındı. Katılımcıları Beck Depresyon Ölçeği'ne göre gruplandırdığımızda %65,4'ünde minimal düzeyde, %32,1'inde ise hafif düzeyde depresyon tespit edildi. Katılımcıların %49,6'sı uyku kalitelerini oldukça iyi olarak değerlendirdi. Katılımcıların uyku sürelerini sorduğumuzda sadece %8,9'u 7 saat ve üzeri uyuyordu.
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose: Between 46-69% of individuals who apply to primary care report complaints of sleep disorders. This study aims to define the frequency of sleep disorders in individuals aged 18-65 who apply to Family Health Centers in the Efeler District of Aydın province and to determine its relationship with the potential risk of depression. Method: The population of this cross-sectional analytical study consists of individuals aged 18-65 who apply to primary care family health centers in the Efeler district of Aydın province. The sample size was calculated as 262 using the Epi Info 7.2.5.0 program. The study was conducted between 01.09.2023 and 01.11.2023 with 280 individuals who applied to Family Health Centers in the Efeler District of Aydın and agreed to participate in the study. Individuals diagnosed with psychiatric disorders were excluded. Participants were administered a sociodemographic data collection form, the Beck Depression Inventory, and the Pittsburgh Sleep Quality Index. The obtained data were entered into the SPSS 18.0 database for statistical evaluation. Results: The average age of the participants was 38.52±13.81 years, with 50.7% being male and 49.3% female. According to the Beck Depression Inventory, 65.4% of the participants had minimal levels of depression, while 32.1% had mild levels. About 49.6% of the participants rated their sleep quality as quite good. When asked about their sleep duration, only 8.9% reported sleeping 7 hours or more.