Makroekonomik faktörlerin havalimanı verimliliği üzerine etkisinin analizi
Analysis of the impact of macroeconomic factors on airport efficiency
- Tez No: 926921
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUNAHAN AVCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Sivil Havacılık, Turizm, Econometrics, Civil Aviation, Tourism
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Havacılık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Küreselleşen Dünya'da nüfus miktarının artması ulaşım sektörünün gelişmesini beraberinde getirmiştir. Ulaşım sektöründeki gelişmeler bir yerden başka bir yere ulaşmayı daha da kolaylaştırmış bununla beraber ülkelerde istihdam düzeyini arttırabilmek için çeşitli sektörler bu durumdan etkilenmişlerdir. Ulaşım türleri arasında tercih sebebi olan hızlı ve güvenli ulaşımı sağlayan havacılık sektörü, ilerlemeye devam etmektedir. Bu çalışmada dünyanın önde gelen havalimanlarının performansları üzerine etkisi olan turizm, ekonomik büyüme ve kentleşme faktörlerinin analiz edilmesi amaçlanmıştır. Havacılık sektöründe en fazla yolcu sayısına sahip 10 ülkenin en işlek havalimanlarının 2010-2023 yıllarındaki performansları VZA (Veri Zarflama Analizi) ile analiz edilmiştir. Havalimanların performansları üzerinde etkisi olan faktörler ise Panel ARDL yöntemiyle incelenmiştir. Çalışmada bağımlı değişken olarak havalimanlarının verimlilik skorları bağımsız değişken olarak ise turizm gelirleri, GSYİH ve kentleşme verileri analize dahil edilmiştir. Çalışmanın sonucunda uzun dönem etkisine bakıldığında turizm gelirlerindeki %1'lik artışın havalimanı verimliliğini %0,5 ve GSYİH verisindeki %1'lik artışın havalimanı verimliliğini %21 arttıracağı tespit edilmiştir. Diğer bir bulguda kentleşme verisindeki %1'lik artışın havalimanı verimliliğini %1,8 azaltacağı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the globalized world, the increase in population has contributed to the development of the transportation sector. Advancements in this sector have facilitated travel, while various industries have been affected as countries strive to enhance employment levels. Among different modes of transportation, the aviation sector, which offers fast and safe travel, continues to progress. This study aims to analyze the impact of tourism, economic growth, and urbanization on the performance of major international airports. The performance of the busiest airports in the ten countries with the highest passenger traffic in the aviation sector was evaluated using Data Envelopment Analysis (DEA) for the period 2010–2023. Additionally, the factors influencing airport performance were examined through the Panel ARDL method. In this study, airport efficiency scores were used as the dependent variable, while tourism revenues, GDP, and urbanization data were included as independent variables. The findings indicate that, in the long run, a 1% increase in tourism revenues is expected to enhance airport efficiency by 0.5%, whereas a 1% increase in GDP is projected to improve airport efficiency by 21%. Another key finding suggests that a 1% increase in urbanization is likely to reduce airport efficiency by 1.8%.