Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında yapay zekâ sistemlerinin sebep olduğu zararlardan doğan sözleşmeye dayanan sorumluluk
Contractual liability for damages caused by artificial intelligence systems under the law on consumer protection
- Tez No: 926920
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT DOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 328
Özet
Yapay zekâ sistemleri, son yıllarda hızla gelişmiş ve birçok sektörde devrim niteliğinde değişiklikler meydana getirmiştir. Bu çalışmada, yapay zekâ teknolojilerinin çeşitli sektörlerdeki uygulamaları, sunduğu faydalar ve beraberinde getirdiği potansiyel riskler ele alınmıştır. Her teknolojik üründe olduğu gibi yapay zekâ sistemlerinin de bazı olumsuz yönleri bulunmaktadır. Yapay zekâ teknolojilerinin hızla ilerlemesine rağmen, makine öğrenimi ve derin öğrenmenin karmaşık yapısı, sistemlerin nasıl öğrendiği ve karar verdiğinin belirsiz olmasına neden olmaktadır. Hukuki bağlamda, yapay zekâ sistemlerinin sebep olduğu zararlardan sorumluluğun nasıl belirleneceği önemli bir konudur. 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu'na göre yapay zekâ sistemlerinin hukuki kişilik kazanıp kazanamayacağı tartışılmaktadır. Avrupa Parlamentosu'nun 2017'de yayımladığı 'Robotikte Medeni Hukuk Kuralları', otonom sistemlere elektronik kişilik verilmesi önerisini gündeme getirmiştir. Türk hukukunda ise yapay zekâ sistemleri halen eşya statüsündedir, ancak bu durumun gelecekte değişmesi gerektiği değerlendirilmektedir. Yapay zekâ sistemlerinin gelişmiş yetenekleri, sorumlulukların belirlenmesinde zorluklar yaratmaktadır. Özellikle zararın sebebinin belirlenmesi ve sorumlunun kim olduğunun tespiti, önemli hukuki sorunlardır. Yapay zekâ ile donatılmış robotların kararlarının öngörülemez olması, sorumluluğun tespiti açısından dikkatle incelenmesi gereken bir özelliktir. Bu bağlamda, yapay zekâ sistemlerinin sözleşmeye dayalı sorumluluğu bu çalışmanın konusu olarak ele alınmıştır. Yapay zekâ sistemlerinin hukuki sorumluluklarını doğru bir şekilde tespit etmek ve gerektiğinde yeni bir sorumluluk rejimi oluşturmak için, bu varlıkların otonomi dereceleri, öğrenme kapasiteleri ve işlevleri tam olarak belirlenmeli ve sınıflandırılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Artificial intelligence (AI) systems have rapidly advanced in recent years, causing revolutionary changes in many sectors. This study addresses the applications of AI technologies in various industries, the benefits they offer, and the potential risks they bring. Like any technological product, AI systems also have some drawbacks. Despite the rapid advancement of AI technologies, the complex nature of machine learning and deep learning leads to uncertainty about how systems learn and make decisions. Legally, it is an important issue to determine how to allocate responsibility for damages caused by AI systems. According to the Turkish Civil Code, there is debate over whether AI systems can acquire legal personality. The European Parliament's 2017 publication, 'Civil Law Rules on Robotics' proposed granting electronic personality to autonomous systems. In Turkish law, AI systems are still considered as property, but it is evaluated that this situation should change in the future. The advanced capabilities of AI systems create difficulties in determining responsibilities. Particularly, identifying the cause of damage and determining who is responsible are significant legal issues. The unpredictability of decisions made by robots equipped with AI is a feature that needs to be carefully examined regarding liability. In this context, the contractual liability of AI systems is discussed in this study. To accurately determine the legal responsibilities of AI systems and establish a new liability regime, if necessary, the autonomy levels, learning capacities, and functions of these entities must be fully determined and classified.