Yeni imgeciliğin günümüz resim sanatına yansımaları ve bir uygulama temelli araştırma örneği
Reflections of new imagist painting on today's painting art and an example of an application based research
  1. Tez No: 926922
  2. Yazar: ERSEN BOĞUTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYGÜL AYKUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu tez, Yeni İmgeci Resmin günümüz resim sanatına yansımalarını incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmanın temel problemi,“Yeni İmgeciliğin Günümüz Resim Sanatına yansımaları var mıdır?”sorusu etrafında şekillenmiştir. Alt problemlere yönelik olarak, Yeni İmgeci olarak tanımlanan sanatçılar, onların eserlerinde görülen ortak özellikler ve kullandıkları teknikler araştırılacaktır. Ayrıca, araştırmacının kendi eserlerinde bu akımın izleri ve diğer sanatçılarla olan benzerlikleri de incelenecektir. Araştırmanın amacı, Yeni İmgeciliğin tarihsel gelişimini ele almak ve bu akımın günümüz resim sanatına nasıl yansıdığını anlamaktır. Bu doğrultuda, sanatçılar ve eserleri üzerinden yapılan analizlerle, Yeni İmgeciliğin günümüz çağdaş resim sanatının içinde nasıl bir yer edindiği ortaya konulacaktır. Ayrıca, alanda yapılan araştırmaların eksikliklerine ışık tutarak, bu akımın günümüzde nasıl bir izlenim bıraktığı ve çağdaş sanat stratejileriyle ilişkisi ortaya koyulacaktır. Bu çalışma, konuya dair dağınık olan bilgileri bir araya getirerek ve eksikliği hissedilen Yeni İmgeci Resmin ne olduğuna dair yazılı tek kaynak olan Tony Godfrey'in The New İmage Painting In The 1980's adlı kitabından yararlanılarak literatüre katkı sağlamayı hedeflemektedir. Tez, Yeni İmgeci Resmin çağdaş resim sanatı üzerindeki etkilerini, sanatçıların kullandığı yöntem ve teknikleri analiz ederek gün yüzüne çıkarmaktadır. Ayrıca, araştırmacının eserlerinde bu akımın nasıl yansıdığı, diğer sanatçılarla benzerlikler ve teknik paydalara da dikkat çekilecektir. Elde edilen bulgular, alandaki bilgi eksikliklerini gidererek, Yeni İmgeciliğin çağdaş resim sanatı içindeki yerini sağlamlaştırmayı amaçlamaktadır. Araştırmada kullanılan yöntemler arasında betimsel araştırma, göstergebilimsel analiz ve tematik çözümleme yer almaktadır. Karma bir yaklaşım benimsenerek hem literatür taraması hem de görsel analizler eş zamanlı olarak yapılacaktır. Bu kapsamda, araştırmanın sonuçları, Yeni İmgecilik akımının çağdaş resim sanatıyla olan etkileşimini derinlemesine ortaya koyacaktır. Araştırmacı süreçte Yeni İmgeci Resmin problem durumuna ilişkin sanat temelli (ABR) araştırma yöntemiyle uygulama da gerçekleştirmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine the reflections of New Imagist Painting on contemporary painting. The main problem of the research is shaped around the question“Does New Imagism have reflections on contemporary painting?”. For the sub-problems, the artists defined as New Imagists, the common features seen in their works and the techniques they use will be investigated. In addition, the traces of this movement in the researcher's own works and the similarities with other artists will also be examined. The aim of the research is to address the historical development of New Imagism and to understand how this movement is reflected in contemporary painting. In this direction, through the analysis of the artists and their works, it will be revealed how New Imagism has gained a place in today's contemporary painting. In addition, by shedding light on the shortcomings of the research in the field, it will be revealed what kind of impression this movement has left today and its relationship with contemporary art strategies. This study aims to contribute to the literature by bringing together the scattered information on the subject and making use of Tony Godfrey's The New Image Painting In The 1980's, the only written source on what New Image Painting is. The thesis reveals the effects of New Image Painting on contemporary painting by analyzing the methods and techniques used by the artists. It will also draw attention to how this movement is reflected in the works of the researcher, similarities with other artists and technical denominators. The findings obtained aim to fill the gaps in knowledge in the field and to consolidate the place of New Imagism in contemporary painting. The methods used in the research include descriptive research, semiotic analysis and thematic analysis. By adopting a mixed approach, both literature review and visual analysis will be conducted simultaneously. In this context, the results of the research will reveal the interaction of the New Imagism movement with contemporary painting in depth. In the process, the researcher also realized an application with the art-based (ABR) research method regarding the problem situation of New Imagist Painting.