Total tiroidektomi sonrası hatırlatıcı mobil uygulama kullanımının ilaç uyumuna etkisi
The effect of reminder mobile application use on medication adherence after total thyroidectomy
  1. Tez No: 926935
  2. Yazar: PINAR KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİLAY ERDEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Genel Cerrahi, Hemşirelik, General Surgery, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu araştırma total tiroidektomi geçiren hastalarda hatırlatıcı mobil uygulama kullanımının ilaç uyumuna etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma Consolidated Standards of Reporting Trials kılavuzuna göre tasarlanmış randomize kontrollü girişimsel bir araştırmadır. Araştırmanın örneklemini Süleyman Demirel Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Kliniği'nde ve Isparta Şehir Hastanesi Genel Cerrahi Kliniği'nde ameliyat olan, örneklem dahil edilme kriterlerine uyan ve araştırmaya katılmayı onaylayan 63 hasta (uygulama grubu 31, kontrol grubu 32) oluşturmuştur. Uygulama grubu hastaları sekiz hafta boyunca hatırlatıcı mobil uygulamayı kullanmış; kontrol grubu hastaları ise bu süreç içinde standart bakım almıştır. Araştırmanın verileri kişisel bilgi formu, ilaç protokolü bilgi formu, komplikasyon izlem formu ve Morisky 8-Maddeli İlaca Uyum Ölçeği kullanılarak 1., 4., ve 8.haftalarda toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistiklerin yanı sıra Ki-Kare, Bağımsız Örneklem T testi, Tekrarlı Ölçümlerde ANOVA, Mann-Whitney U ve Friedman testi kullanılmıştır. Uygulama(x̄=6,58) ve kontrol (x̄=5,71) grubunda Morisky-8 İlaç Uyum Ölçeği toplam puan ortalamaları 4.haftada istatistiksel olarak anlamlı farklılık gösterdiği saptanmıştır (p=0,016). 1. ve 8.haftada anlamlı farklılık saptanmamıştır (p>0,05). Morisky-8 İlaç Uyum Ölçeği sonuçları kesme noktalarına göre (düşük, orta, yüksek uyum) incelendiğinde uygulama ve kontrol grubunun 8.hafta sonuçları istatistiksel olarak anlamlı farklılık gösterdiği saptanmıştır (x2=9,6; p=0,008). Elde edilen bulgular doğrultusunda total tiroidektomi sonrası hatırlatıcı mobil uygulama kullanımının ilaç uyumunu arttırdığı görülmektedir. Ancak ilerleyen haftalarda uygulama ve kontrol grubu arasında ilaç uyumunun farklılık göstermemesini açıklayabilmek için mobil uygulama kullanım istatistiklerini gösteren çalışmaların yapılması önerilmektedir
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the effect of using a reminder mobile application on medication adherence in patients undergoing total thyroidectomy. The research is a randomized controlled interventional study designed according to the Consolidated Standards of Reporting Trials guide. The sample of the study consisted of 63 patients (application group 31, control group 32) who underwent surgery at Süleyman Demirel University Faculty of Medicine General Surgery Clinic and Isparta City Hospital General Surgery Clinic, met the sample inclusion criteria and approved to participate in the research. Application group patients used the reminder mobile application for eight weeks; Control group patients received standard care during this period. The data of the study were collected at the 1st, 4th and 8th weeks using the personal information form, medication protocol information form, complication monitoring form and Morisky 8-Item Medication Compliance Scale. In addition to descriptive statistics, Chi-Square, Independent Sample T test, Repeated Measures ANOVA, Mann-Whitney U and Friedman test were used to evaluate the data. It was determined that the Morisky-8 Medication Compliance Scale total score averages in the application (x̄=6.58) and control (x̄=5.71) groups showed a statistically significant difference at the 4th week (p=0.016). No significant difference was detected in the 1st and 8th weeks (p>0.05). When the results of the Morisky-8 Medication Compliance Scale were examined according to cut-off points (low, medium, high compliance), it was determined that the 8th week results of the application and control groups showed a statistically significant difference (x2 = 9.6; p = 0.008). In line with the findings, it is seen that the use of reminder mobile applications after total thyroidectomy increases medication compliance. However, it is recommended to conduct studies showing mobile application usage statistics in order to explain the lack of difference in medication compliance between the application and control groups in the following weeks.