Total tiroidektomi sonrası intakt parathormon düzeyi ile hipokalsemi riski saptanabilir mi?
Can the risk of hypocalsemia be determined with the level of intact parathormone after total thyroidectomy?
- Tez No: 580201
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AVNİ GÖKALP, DR. ÖĞR. ÜYESİ ALPER AYTEKİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Günümüzde çeşitli endikasyonlarla bilateral total tiroidektomi yapılmaktadır. Ameliyat sonrası hastalar çoğunlukla birinci veya ikinci gününde taburcu olmaktadır. Ancak tiroidektomi komplikasyonları arasında en sık görülen hipokalsemi nedeniyle hastaların hastanede yatış süresi uzamakta ve bu da ek maliyet ve iş gücü kaybına neden olmaktadır. Bu çalışmada biyokimyasal bir belirteç olan intakt parathormon ile hipokalsemiyi erken dönemde tespit etmeye çalıştık.
Özet (Çeviri)
Currently, bilateral total thyroidectomy has been made for various indications . Patients are being discharged in the first or the second day after the surgery. However among the most common complications of the thyroidectomy causes prolonged the duration of hospitalization and resulting in additional cost with labor loss. In this study, our aim was to evaluate the hypocalcemia in early period using the intact parathormone as a biochemical indicator.