Iğdır Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde görev yapan öğretmenlerin spora katılım güdülerinin incelenmesi
Examination of the sports participation motivations of teachers working within Iğdır National Education Directorate
- Tez No: 926943
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EYYÜP SARIKOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu araştırma Iğdır ilinde Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı okullarda görev yapan öğretmenlerin spora katılım güdülerinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmada betimsel çalışma desenleri arasında yer alan tarama modelinden yararlanılmıştır. Araştırma grubuna, Iğdır ilinde Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı ilkokul, ortaokul ile lise kademlerinde görev yapan 401(153 erkek, 248 kadın) gönüllü öğretmen katılmıştır. Araştırmaya katılan öğretmenlerin demografik özelliklerinin belirlenmesi için“kişisel bilgi formu”öğretmenlerin spora katılım güdülerinin belirlenmesi için ise“spora katılım güdüsü ölçeği”kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analiz sürecinde SPSS 22.0 istatistik paket programından faydalanılmıştır. Anlamlılık düzeyi p0,05). Çalışmanın materyal metot bölümünde kullanılan çalışma modeline, araştırmanın amacına, veri toplama aracına ve verilerin çözümlenme sürecinde kullanılan yönteme ilişkin bilgilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to examine the sports participation motivations of teachers working in schools affiliated with the Directorate of National Education in Iğdır province. The survey model, which is among the descriptive study designs, was used in the research. 401 (153 male, 248 female) volunteer teachers working in primary, secondary and high school levels affiliated with the Directorate of National Education in Iğdır province participated in the research group.“Personal information form”was used to determine the demographic characteristics of the teachers participating in the research, and“sports participation motivation scale”was used to determine the teachers' sports participation motivations. SPSS 22.0 statistical package program was used in the analysis process of the obtained data. The significance level was accepted as p0.05). In the material method section of the study, information about the study model used, the purpose of the research, the data collection tool and the method used in the data analysis process are included.