Genç bireylerin cinsel ve üreme sağlığında damgalanma sorunlarının incelenmesi
Investigation of stigmatization issues in sexual and reproductive health among young individuals
  1. Tez No: 926952
  2. Yazar: SENA TÜRKYILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL DÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Tınaztepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu araştırmanın amacı, genç bireylerin cinsel ve üreme sağlığı hakkındaki damgalanma sorunlarının incelenmesidir. Bu amaç doğrultusunda 15.04.2023-01.10.2023 tarihleri arasında İzmir Tınaztepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi'nde öğrenim gören 18-24 yaş aralığındaki 448 kadın öğrencinin katılımı cinsel sağlık üreme sağlığı sorunlarında damgalanma sorunları incelenmiştir. Araştırmanın türü kesitsel ve tanımlayıcı bir çalışmadır. Veri toplama sürecinde, katılımcılardan Aydınlatılmış Onam Formu, Birey Tanıtım Formu ve“Genç Kadınlarda Cinsel ve Üreme Sağlığı Damgalama Ölçeği”kullanılarak veriler elde edilmiştir. Ölçeğin genel ve alt boyutlarına yönelik iç tutarlılık katsayıları yüksek bulunmuştur. Bu sonuca dayanarak ölçeğin güvenilir bir ölçüm aracı olduğu sonucuna varılmıştır. Bulgular değerlendirildiğinde, katılımcılar, %29,8'i 20 yaşında, %45,5'i 1. sınıf, %37,3'ü 2. sınıf ve %17,2'si 3. sınıf öğrencisidir. Cinsel üreme sağlığı genel ölçek puan ortalaması 5,57±3,12'dir (min.:0-maks.:15). Öğrencilerin cinsel ve üreme sağlığı damgalanma düzeylerinin düşük olduğu tespit edilmiştir. Korelasyon analizleri, genel puanlar ile alt boyut puanları arasında anlamlı ilişkileri ispatlar niteliktedir. ANOVA analizlerinde, sınıf düzeyine göre gerçek olmayan damgalama alt boyutunda anlamlı fark tespit edilmiştir. Ayrıca, aile gelir düzeyi, bireysel gelir düzeyi, birlikte yaşadığı kişi ve baba eğitim düzeyi gibi diğer demografik değişkenler açısından anlamlı kabul edilebilecek farklar saptanmamıştır. Ölçekten alınabilecek toplam puanın artması cinsel ve üreme sağlığına yönelik damgalama tutumunun arttığını göstermektedir Elde edilen bulgular, cinsel ve üreme sağlığı damgalanmasının azaltılmasına yönelik eğitim programlarının önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the stigmatization issues related to sexual and reproductive health among young individuals. In line with this aim, the stigmatization issues in sexual and reproductive health were investigated among 448 female students aged 18-24 studying at İzmir Tınaztepe University Faculty of Health Sciences between 15.04.2023 and 01.10.2023. The study is a cross-sectional and descriptive research. During the data collection process, data were obtained from the participants using the Informed Consent Form, the Individual Introduction Form, and the“Stigma Scale for Sexual and Reproductive Health in Young Women”. The internal consistency coefficients for the overall and sub-dimensions of the scale were found to be high. Based on this result, it was concluded that the scale is a reliable measurement tool. When the findings were evaluated, it was determined that 29.8% of the participants were 20 years old, 45.5% were first-year students, 37.3% were second-year students, and 17.2% were third-year students. The average general scale score for sexual and reproductive health was 5.57±3.12 (min.: 0-max.: 15). It was found that the stigma levels of students regarding sexual and reproductive health were low. Correlation analyses showed significant relationships between the overall scores and sub-dimension scores. In ANOVA analyses, a significant difference was found in the unreal stigma sub-dimension according to class level. Additionally, no significant differences were found in terms of other demographic variables such as family income level, individual income level, cohabitation status, and father's education level. An increase in the total score obtained from the scale indicates an increase in stigmatizing attitudes towards sexual and reproductive health. The findings emphasize the importance of educational programs aimed at reducing stigmatization related to sexual and reproductive health.