Preterm prematür membran rüptürü olan hastalarda doğum zamanlamasını öngörmede servikal uzunluk ve servikal açının karşılaştırılması
Comparison of the cervical length and uterocervical angle in predicting the timing of delivery in patients with preterm premature rupture of membranes
- Tez No: 926976
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜMEYRA NERGİZ AVCIOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Preterm Prematür Membran Rüptürü Olan Hastalarda Doğum Zamanlamasını Öngörmede Servikal Uzunluk ve Servikal Açının Karşılaştırılması Giriş ve Amaç: Kliniğimizde PPROM tanısı alan hastalar ile aynı haftalardaki gebe hastalarda, transvajinal ultrasonografi kullanarak uteroservikal açı ve servikal uzunluğun doğum zamanlamasını öngörmede kullanılabilirliğini araştırmak amaçlanmıştır. Materyal ve Metod: Verilerin toplanması sürecinde; Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğine başvuran 22. gebelik haftasından büyük, tahmini fetal ağırlığı 500 gramdan fazla olan tekil gebeliği bulunan 94 hasta gönüllü imza formları alındıktan sonra değerlendirmeye alınmıştır. Çalışmamızda 34 hasta PPROM tanısı almış, 60 hasta ise kontrol gurubunda yer almıştır. Sezaryen dışında geçirilmiş uterin cerrahisi olanlar, aktif doğum eyleminde olanlar, servikste hunileşme bulunanlar, çoğul gebelikler, plasenta previa tanısı alan gebeler ve servikal serklajı bulunanlar çalışma dışı bırakılmıştır. Çalışmaya katılmayı kabul eden tüm katılımcılara çalışma, yapılacak ultrasonografi işlemi ve bu işlemin olası riskleri hakkında yalın bir dille bilgi verilmiş ve çalışmaya katılım onayını belirtir aydınlatılmış rıza onam formları imzalatılmıştır. Belirtilen gebelik haftaları arası kliniğe başvuran gebelerin vital bulguları (tansiyon arteriyel, nabız, solunum sayısı) kaydedildikten sonra gebeye ait obstetrik öykü ve demografik bilgiler anamneze dayalı kaydedilmiştir. Sonrasında abdominal ultrasonografi ile fetal biyometrik ölçümler ve amniyon sıvı miktarı, transvajinal ultrasonografi ile servikal uzunluk ve uteroservikal açı ölçüldü. Araştırmada toplanan veriler IBM® SPSS® Statistics 21.0 istatistik programı değerlendirilmiştir. Analizde öncelikle araştırma değişkenlerine yönelik tanımlayıcı istatistikler gösterilmiştir. Araştırma değişkenlerinin normal dağılıma uygun olduğu görülmüştür. Araştırma değişkenleri arasındaki ilişkiler Pearson korelasyon analizi ile incelenmiştir. Sayısal değerlerin tanı koydurucu ya da ekarte edici özelliği olup olmadığını göstermek için ROC analizi kullanılmıştır. Bulgular ve Sonuç: Preterm preterm membran rüptürü (PPROM) tanısı alan kadınlarda servikal uzunluk ve uteroservikal açının kontrol grubuna kıyasla farklı olduğu görülmüştür. Su gelişinden doğuma kadar geçen süre ile servikal uzunluk (cut off değeri:33,05 mm ve p değeri
Özet (Çeviri)
Comparison of the Cervical Length and Uterocervical Angle in Predicting the Timing of Delivery in Patients with Preterm Premature Rupture of Membranes Introduction and Aim: The aim of this study was to investigate the usability of uterocervical angle and cervical length, measured using transvaginal ultrasonography, in predicting the timing of delivery in pregnant patients diagnosed with and without preterm premature rupture of membranes (PPROM) at similar gestational weeks in our clinic. Materials and Methods: A total of 94 patients with singleton pregnancies, gestastional aged over 22 weeks and with an estimated fetal weight of over 500 grams, who presented to the Obstetrics and Gynecology Clinic of Aydın Adnan Menderes University Hospital, were evaluated after obtaining voluntary informed consent forms. Among them, 34 patients were diagnosed with PPROM, and 60 patients without PPROM were included in the control group. Patients with previous uterine surgery other than cesarean section, those in active labor, those with cervical dilation, multiple pregnancies, placenta previa, and cervical cerclage were excluded from the study. All participants who agreed to participate were informed about the study, the ultrasound procedure to be performed, and the possible risks of the procedure in simple language, and informed consent forms were signed. Vital signs of patients presenting to the clinic within the specified gestational weeks (arterial blood pressure, pulse rate, respiratory rate) were recorded, and obstetric history and demographic information of the patients were recorded based on anamnesis. Subsequently, fetal biometric measurements and amniotic fluid volume were measured using abdominal ultrasonography, and cervical length and uterocervical angle were measured using transvaginal ultrasonography. The data collected in the study were evaluated using the IBM® SPSS® Statistics 21.0 statistical program. Descriptive statistics for research variables were first presented in the analysis. It was observed that the research variables were suitable for normal distribution. The relationships between research variables were examined using Pearson correlation analysis. ROC Analysis was used to determine whether numerical values had diagnostic or excluding properties. Results and Conclusion: It was observed that cervical length and uterocervical angle differed between women diagnosed with preterm premature rupture of membranes (PPROM) and those in the control group.