Meniere hastalığı tanısında 3 tesla manyetik rezonans görüntüleme kullanılarak endolenfatik hidrops tespiti
Endolymphatic hydrops detection using 3 tesla magnetic resonance imaging in the diagnosis of Meniere's disease
  1. Tez No: 926975
  2. Yazar: MURAT POLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALPARSLAN ÜNSAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Giriş ve Amaç: Meniere Hastalığında (MH) günümüzde yüksek çözünürlüklü manyetik rezonans (MR) görüntülemesi ile MH'nin Hallpike tarafından tarif edilen endolenfatik hidropsun görselleştirilmesi sağlanmıştır. Bu çalışmamızda MH tanısının konulmasında klinik testlere ek olarak MR görüntüleme ile endolenfatik hidropsun tespitini hedefledik. Gereç ve Yöntem: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Kulak Burun Boğaz Kliniği'nde 18 ile 70 yaş aralığında MH tanısı alan ve takipli olan hastalardan Radyoloji Anabilim Dalında Meniere protokolü ile kulak MR çekilen hastaların görüntüleri retrospektif olarak değerlendirildi. Endolenfatik hidrops,Barath ve ark. belirlediği sınıflandırma yöntemine göre değerlendirilmiştir.İntravenöz kontrast madde verildikten 4 saat sonra Hydrops CUBE FLAIR sekansıalınmıştır. Hastaların görüntüleri MH'nin klinik tanısına kör olan deneyimli iki radyoloji öğretim üyesi (A.Ü-22 yıl ve G.T.-13 yıl) tarafından niteliksel olarak analiz edildi. Bulgular:Çalışmaya 32 MH hastası dahil edildi. Hastaların 14'ü (%43,75) erkek 18'i (%56,25) kadındı. Hastaların yaş ortalaması 53,25±13,56 idi.Hastaların 7'si (%21,9) olası, 2'si (%6,2) muhtemel ve 23'ü (%71,9) tanımlanmış MH ile takip edilmekteydi. Hastaların 14'ünde (%43,75) sağ kulak, 16'sında (%50) sol kulak ve 2'sinde (%6,25) her iki kulak etkilenmişti.Çalışmada iki radyolog kulak MR görüntüleri değerlendirerek EH varlığı ile MH'ye bağlı kulakta etkilenme arasındaki ilişki değerlendirdi. Her iki araştırmacı da EH bulgusunun MH ayrımı için %85,3 ile %79,4 arasındaki değişen duyarlılık ve %73,3 ile %70 aralığında özgüllükle saptadı.
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose: In Meniere's Disease (MD), high-resolution magnetic resonance imaging (MR) has now been used to visualise the endolymphatic hydrops described by Hallpike in MD. In this study, we aimed to detect endolymphatic hydrops with MR imaging in addition to clinical tests in the diagnosis of MD. Materials and Methods: The images of the patients between the ages of 18 and 70 who were diagnosed with MD and followed up in Aydın Adnan Menderes University Otorhinolaryngology Clinic and underwent ear MRI with the Meniere's protocol in the Department of Radiology were evaluated retrospectively. Endolymphatic hydrops were evaluated according to the classification method determined by Barath et al. Hydrops CUBE FLAIR sequence was performed 4 hours after intravenous contrast material was administered. The images were qualitatively analysed by two experienced radiology physicians (A.Ü-22 years and G.T.-13 years) who were blinded to the clinical diagnosis of MD. Results: Thirty-two MD patients were included in the study. Fourteen (43.75%) of the patients were male and 18 (56.25%) were female. The mean age of the patients was 53.25±13.56 years. Seven (21.9%) patients were followed up with probable, 2 (6.2%) with possible and 23 (71.9%) with definite MD. The right ear was affected in 14 (43.75%), the left ear in 16 (50%) and both ears in 2 (6.25%) patients. In the study, two radiologists evaluated ear MRI images and evaluatedthe relationship between the presence of EH and ear involvement due to MD. Both investigators found a sensitivity ranging from 85.3% to 79.4% and a specificity ranging from 73.3% to 70% for the differentiation of EH from MD.