Kanatlı kümesleri ve kesimhanelerinden elde edilen Salmonella izolatlarında bazı dezenfektan direnç genlerinin varlığı ve dezenfektanların In Vitro duyarlılıklarının araştırılması
Determination of some disinfectant resistance gens from Salmonella obtained from poultry and slaughterhouse; investigate In Vitro sensitivity of disinfectants
  1. Tez No: 926993
  2. Yazar: İLYAS KUŞCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUAMMER GÖNCÜOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Hijyeni ve Teknolojisi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
Salmonella dünya çapında gıda kaynaklı en önemli patojenlerden biridir. Kontamine kanatlı eti ve yumurtaları insan salmonellozisin birincil kaynaklarındandır. Çiftlikten sofraya ve çevre kapsamında kanatlı ürünlerinde Salmonella kontaminasyonu ile ilişkili risk etmenlerinin belirlenmesi ve bu risk etmenlerine göre gerekli önlemlerin alınması insan sağlığı ve gıda güvenliği açısından büyük önem arz etmektedir. Bu maksatla kanatlı kümeslerinden toplanan 100 çift drug svap örneğinden 29, kanatlı kesimhanelerinden toplanan 100 adet boyun derisi örneğinden ise 11 adet olmak üzere toplamda 40 adet Salmonella izolatı elde edilmiştir. Salmonella izolasyon ve identifikasyonu klasik kültür yöntemi, ISO 6579 standardına uygun olarak yapılmıştır. İzole edilen bakterilerde BC (benzalkonium chloride, benzalkonyum klorür), CTPC (cetylpyridinium chloride setilpirinidyum klorür), DDAC (didecyldimethylammonium chloride, didesil dimetil amonyum klorür), ADBAC (N-alkyl dimethyl benzyl ammonium chloride, N-alkil dimetil benzil amonyum klorür) ve PPMS (potassium peroxymonosulfate, potasyum peroksimonosülfat), etken maddeli dezenfektanlara karşı in vitro duyarlılığı CLSI'nin (Clinical and Laboratory Standards Institute, Klinik ve Laborotuvar Standartları Enstitüsü) broth mükrodilüsyon yöntemi ile tespit edilmiştir. Ayrıca bu izolatlardan qacA/B, qacC/D, qacE, qacEΔ1, sugE(c), sugE(p), ydgE, ydgF, mdfA, emrE, marA dezenfektan direnç genlerinin varlığı PCR ile araştırılmıştır. En duyarlı dezenfektan etken maddesinin DDAC (16 mg l−1 (%90, n: 36) ve 8 mg l−1 (%10, n: 4) olduğu, sırasıyla ADBAC (32 mg l−1 (%97,5, n: 39) ve 16 mg l−1 (%2,5, n: 1); CTPC 32 mg l−1 (%100, n: 40); BC 64 mg l−1 (%100, n: 40) ve PPMS 1024< mg l−1 (%100, n: 40) olduğu tespit edilmiştir. İzolatların %100'ünde bulunan marA geninin en yaygın direnç geni olduğu bunu ydgE (97,5, n=39), emrE (%90, n= 36), qacEΔ1 (%52,5, n=21), qacA/B (%15, n=6), sugE(p) (%2,5, n=1)'nin izlediği tespit edilmiştir. İzolatların hiçbirinde qacC/D, qacE, sugE(c), ydgF ve mdfA genleri saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
Salmonella is one of the most important foodborne pathogens worldwide. Contaminated poultry meat and eggs are primary sources of human salmonellosis. Determining the risk factors associated with Salmonella contamination in poultry products from farm to table and in the environment and taking the necessary precautions according to these risk factors is of great importance for human health and food safety. For this purpose, a total of 40 Salmonella isolates were obtained, 29 from 100 pairs of drug swab samples collected from poultry houses and 11 from 100 neck skin samples collected from poultry slaughterhouses. Salmonella isolation and identification was performed by the classical culture method in accordance with the ISO 6579 standard. In vitro susceptibility of isolated bacteria to BC (benzalkonium chloride), CTPC (cetylpyridinium chloride), DDAC (didesyldimethylammonium chloride), ADBAC (N-alkyl dimethyl benzyl ammonium chloride), PPMS (potassium peroxymonosulfate) disinfectants with active ingredient was determined by CLSI's (Clinical and Laboratory Standards Institute) broth microdilution method. In addition, the presence of disinfectant resistance genes qacA/B, qacC/D, qacE, qacEΔ1, sugE(c), sugE(p), ydgE, ydgF, mdfA, emrE, marA among these isolates were investigated by PCR. The most sensitive disinfectant active ingredient was DDAC 16 mg l−1 (90%, n: 36) and 8 mg l−1 (10%, n: 4), respectively, ADBAC 32 mg l−1 (97.5%, n: 39) and 16 mg l−1 (2.5%, n: 1); CTPC 32 mg l−1 (100%, n: 40); BC 64 mg l−1 (100%, n: 40) and PPMS 1024< mg l−1 (100%, n: 40). marA genes, found in 100% of the isolates, were the most common resistance genes, followed by ydgE (97.5%, n=39), emrE (90%, n= 36), qacEΔ1 (52.5%, n=21), qacA/B (15%, n=6), sugE(p) (%2.5, n=1). qacC/D, qacE, sugE(c), ydgF and mdfA genes were not detected in any of the isolates.