Fare torasik aortasında L-sisteinhidrojen sülfür gevşemelerinde kalsiyum-duyarlı reseptör (CaSR) yolağının rolü
The Role of Calcium-Sensing Receptor (CaSR) in relaxation to L-cysteine/H2S pathway of mouse torasic aorta
- Tez No: 926998
- Danışmanlar: PROF. DR. NURAN ÖĞÜLENER, DOÇ. DR. FATMA AYDINOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Çalışmamızda izole fare torasik aorta dokusunda L-Sistein Hidrojen Sülfür gevşemelerinde Kalsiyum Duyarlı Reseptör (CaSR) yolağının olası rolü araştırıldı. Bu amaçla in-vitro organ banyosu ortamında fenilefrin (5x10-6 M) ile kastırılan endotelyumlu ve endotelyumsuz torasik aorta dokularında L-sistein (endojen H2S; 10-6–10-2 M) ve kümülatif Calindol (kalsimimetik; 3x10-7, 10-6, 3x10-6, 10-5 M) gevşeme yanıtları incelendi. Endotelyumsuz dokularda L-sistein gevşeme yanıtlarında endotelyumlu dokulara göre istatistiksel olarak anlamlı bir azalma elde edildi. Calindol uygulanan endotelyumsuz dokularda ise tama yakın inhibisyon gözlendi. Endotelyumlu dokularda L-sistein gevşemelerinde H2S sentez enzimleri olan sistatiyon gama liyaz (CSE) enzim inhibitörü DL-proparjil glisin (PAG; 10-2 M), sistatiyon beta sentaz (CBS) enzim inhibitörü aminooksiasetik asit (AOAA; 10-3 M) ve CaSR inhibitörü Calhex-231 (5x10-6 M) etkileri araştırıldı. L-sistein ile oluşan gevşeme yanıtlarını PAG, AOAA ve Calhex-231 anlamlı olarak azalttı. Ayrıca endotelyumlu dokularda Calindol gevşemelerinde PAG, AOAA ve Calhex-231 etkileri araştırıldı. PAG ve Calhex-231 gevşeme yanıtlarını anlamlı olarak azaltırken AOAA gevşeme yanıtlarında anlamlı bir değişiklik olmadı. Sonuç olarak, fare torasik aorta dokusunda L-sistein gevşemelerinin CSE ve CBS enzim kaynaklı endojen H2S sentezi ile gerçekleştiğini ve CaSR aktivasyonuna bağlı gevşeme yanıtlarında CSE kaynaklı endojen H2S'in katkısı olabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
In our study, the possible role of the Calcium-Sensing Receptor (CaSR) pathway in L-Cysteine Hydrogen Sulfide relaxations in isolated mouse thoracic aorta tissue was investigated. For this purpose, relaxation responses to L-cysteine (endogenous H₂S; 10⁻⁶–10⁻² M) and cumulative Calindol (calcimimetic; 3x10⁻⁷, 10⁻⁶, 3x10⁻⁶, 10⁻⁵ M) were obtained in endothelial and endothelium-denuded thoracic aorta tissues contracted with phenylephrine (5x10⁻⁶ M) in an in-vitro organ bath environment. In endothelium-denuded tissues, a statistically significant decrease in L-cysteine relaxation responses was obtained compared to endothelial tissues. No relaxation occurred in endothelium-denuded tissues treated with Calindol. Subsequently, in endothelial tissues, the effects of DL-propargyl glycine (PAG; 10⁻² M), an inhibitor of cystathionine gamma-lyase (CSE), aminoxyacetic acid (AOAA; 10⁻³ M), an inhibitor of cystathionine beta-synthase (CBS), and the CaSR inhibitor Calhex-231 (5x10⁻⁶ M) on L-cysteine relaxations were investigated. PAG, AOAA, and Calhex-231 significantly reduced the relaxation responses induced by L-cysteine. Additionally, the effects of PAG, AOAA, and Calhex-231 on Calindol relaxations in endothelial tissues were investigated. PAG and Calhex-231 significantly reduced the relaxation responses, while AOAA did not cause a significant change in relaxation responses. In conclusion, the relaxation responses induced by L-cysteine in mouse thoracic aortic tissue occur through the endogenous H₂S synthesis from CSE and CBS enzymes, and the contribution of CSE-derived endogenous H₂S may be involved in the relaxation responses dependent on CaSR activation.