Hipoksiye maruz bırakılan TM4 Sertoli hücre hattında Rheum ribes L. (Işkın)'nin fizyolojik etkileri
Physiological effects of Rheum ribes L. (Rhubarb) on Hypoxia-exposed TM4 Sertoli cell line
- Tez No: 927001
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA ÇİKLER, DOÇ. DR. GÜL İPEK GÜNDOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Rheum ribes özütlerinin, normoksik ve hipoksik ortamlarda Sertoli hücrelerinde hücre canlılık oranı, hücre ölüm düzeyleri, Reaktif Oksijen Türevleri (ROS) ve Hipoksi ile İndüklenebilir Faktör-1α (HIF-1α) üretimi üzerine etkilerini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Rheum ribes kısımları, %96 EtOH'de çözdürülerek maserasyon yöntemi ile özütlenmiştir. Sertoli hücrelerine 24, 48 ve 72 saat boyunca 0,0025-0,5 mg/mL doz aralığında bitki özütleri uygulanmış ve MTT testi ile deney konsantrasyonları belirlenmiştir. 24 saat normoksi ve hipoksi (200 μM CoCl2) sonrası hücrelere 48 saat bitki özütleri uygulanmıştır. Analizlerde; hücre canlılık oranı için MTT testi, ROS üretim düzeyi için DCF-DA, hücre ölüm düzeyi için Akridin oranj/Etidyum bromür ve HIF-1α düzeyi için immünositokimya boyama yapılmıştır. Bulgular: Kök ve tohum özütlerinin akut dönemde proliferasyonu önemli düzeyde artırdığı, uzun süreli uygulamalarda yaprak, kök ve tohum özütlerinin sitotoksik etkiye yol açtığı; hipoksik koşullarda gövde ve kök özütlerinin hücre canlılık oranını koruduğu görülmüştür. Hipoksik ortam nekrotik hücre ölümünü önemli düzeyde artırmış; gövde, yaprak ve tohum özütleri hipoksik koşullarda nekrotik hücre ölümünü engellemiştir. Kök özütü, geç apoptotik ve nekrotik hücre sayılarını önemli düzeyde artırmış; kök hariç tüm özütler ROS üretim miktarını önemli düzeyde düşürmüştür. Ayrıca hipoksik koşullarda HIF-1α üretimi, yaprak ve kök özütü uygulandığında önemli oranda azalmıştır. Sonuç: Rheum ribes özütleri, ROS üretim düzeyini belirgin şekilde düşürerek hücreleri büyük oranda nekrotik hücre ölümünden koruma potansiyeline sahiptir. Ancak sitotoksik etki gösterebileceğine dair bulgular elde edildiği için özellikle kök özütlerinde kullanılacak konsantrasyonlar önem taşımaktadır. Hipoksiye maruz kalan Sertoli hücreleri için Rheum ribes özütleri, iyi bir antioksidan takviyesi olarak önerilebilir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim is to investigate the effects of Rheum ribes extracts on cell viability, cell death levels, reactive oxygen species (ROS), and Hypoxia-Inducible Factor-1α (HIF-1α) production in Sertoli cells under normoxic and hypoxic conditions. Materials and Methods: The parts of Rheum ribes were dissolved in 96% EtOH and extracted using the maceration. The plant extracts were applied to Sertoli cells at doses ranging from 0.0025 to 0.5 mg/mL for 24, 48, and 72 hours, and experimental concentrations were determined using the MTT assay. After 24 hours of normoxia and hypoxia (200 μM CoCl₂), the plant extracts were applied to the cells for 48 hours. In the analyses, the MTT assay was used to determine cell viability, DCF-DA for ROS production levels, Acridine Orange/Ethidium Bromide staining for cell death levels, and immunocytochemistry staining for HIF-1α levels. Results: Root and seed extracts significantly increased proliferation in the acute phase, while long-term applications of leaf, root, and seed extracts exhibited cytotoxic effects. Under hypoxic conditions, stem and root extracts helped maintain cell viability. Hypoxia significantly increased necrotic cell death, but stem, leaf, and seed extracts prevented necrotic cell death under hypoxic conditions. The root extract markedly increased late apoptotic and necrotic cell counts, whereas all extracts except the root extract significantly reduced ROS production. Additionally, under hypoxic conditions, HIF-1α production was significantly reduced when leaf and root extracts were applied. Conclusion: Rheum ribes extracts have the potential to significantly reduce ROS production levels and largely protect cells from necrotic cell death. However, since we have obtained findings suggesting possible cytotoxic effects, the concentrations used, especially in root extracts, are of particular importance. Rheum ribes extracts can be recommended as a good antioxidant supplement for Sertoli cells exposed to hypoxia.