Fare mide fundus dokusunda hidrojen sülfür gevşemesinde cAMP ve cGMP yolaklarının rolü
The role of cAMP and cGMP pathways in hydrogen sulfide relaxation in mouse gastric fundus tissue
- Tez No: 927000
- Danışmanlar: PROF. DR. NURAN ÖĞÜLENER, DOÇ. DR. FATMA AYDINOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eczacılık Meslek Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Farmakoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Çalışmamızda, izole fare mide fundus dokusunda hidrojen sülfür (H2S) gevşemesinde siklik adenozin monofosfat (cAMP) ve siklik guanozin monofosfat (cGMP) yolaklarının rolü araştırıldı. Bu amaçla fare mide fundus dokusu karbakol (10-6 M) ile kastırıldı ve bu dokuda L-sistein (endojen H2S; 10-6-10-2 M) ile gevşeme yanıtları elde edildi. L-sistein gevşeme yanıtları H2S sentez enzimleri olan sistatiyon beta sentaz (CBS) enzim inhibitörü aminooksiasetik asidin (AOAA; 10-2 M) ve sistatiyon gama liyaz (CSE) enzim inhibitörü DL-proparjil glisin (PAG; 10-2 M) varlığında anlamlı olarak azaldı. L-sistein gevşeme yanıtlarında fosfodiesteraz 5 (PDE5) enzim inhibitörü sildenafil ve PDE4 enzim inhibitörü rolipramın etkisine bakıldı. Sildenafil (10-6 M) ve rolipram (5X10-6) L-sistein gevşeme yanıtlarını anlamlı olarak artırdı. Sildenafil ile gözlenen bu artış PAG ile anlamlı bir şekilde geri döndü. Ayrıca, karbakol (10-6 M) ile kastırılmış fare mide fundus dokusunda sildenafil (10-8-10-4 M) ve rolipram (10-8-10-4 M) gevşeme yanıtlarında PAG ve AOAA'nın etkisi araştırıldı. PAG (10-2 M) sildenafil ve rolipram gevşeme yanıtlarını anlamlı olarak azaltırken AOAA (10-2 M) ile herhangi değişiklik gözlenmedi. Çalışmamızda, izole fare mide fundus dokusunda L-sistein gevşeme yanıtlarında protein kinaz A (PKA) inhibitörü KT5720 (5X10-6 M), protein kinaz G (PKG) inhibitörü DT-2 (5X10-6 M), adenilil siklaz (AC) inhibitörü SQ22536 (10-4 M) ve guanilil siklaz (GC) inhibitörü ODQ (10-5 M)'nun etkileri araştırıldı ve bu inhibitörlerin L-sistein gevşeme yanıtlarında anlamlı bir azaltma yaptığı gözlendi. Sonuç olarak çalışmamız, izole fare mide fundus dokusunda CSE ve CBS enzim aracılı gerçekleşen L-sistein gevşeme yanıtlarında AC/PDE4/cAMP/PKA ve GC/PDE5/cGMP/PKG sinyal transdükleme yolağının kısmen rolü olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In our study, the roles of cyclic adenosine monophosphate (cAMP) and cyclic guanosine monophosphate (cGMP) pathways in hydrogen sulfide (H2S) relaxation were investigated in isolated mouse gastric fundus tissue. For this purpose, mouse gastric fundus tissue was contracted with carbachol (10-6 M) and L-cysteine (endogenous H2S; 10-6-10-2 M) induced relaxation responses were obtained. L-cysteine relaxation responses were significantly decreased in the presence of cystathion beta synthase (CBS) enzyme inhibitor aminooxyacetic acid (AOAA; 10-2 M) and cystathion gamma lyase (CSE) enzyme inhibitor DL-propargyl glycine (PAG; 10-2 M). The effects of phosphodiesterase (PDE) inhibitors PDE5 inhibitor sildenafil and PDE4 inhibitor rolipram on L-cysteine relaxation responses were investigated. Sildenafil (10-6 M) and rolipram (5X10-6) significantly increased the relaxation to L-cysteine . This increase observed with sildenafil was significantly reversed with PAG. In addition, the effects of PAG and AOAA on the relaxant responses to sildenafil (10-8-10-4 M) and rolipram (10-8-10-4 M) in the gastric fundus tissue contracted with carbachol (10-6 M) were investigated. PAG (10-2 M) significantly reduced the relaxation responses to sildenafil and rolipram, while no change was observed with AOAA (10-2 M). In our study, the effects of protein kinase A (PKA) inhibitor KT5720 (5X10-6 M), protein kinase G (PKG) inhibitor DT-2 (5X10-6 M), adenylyl cyclase (AC) inhibitor SQ22536 (10-4 M) and guanylyl cyclase (GC) inhibitor ODQ (10-5 M) on L-cysteine induced relaxations were investigated in isolated gastric fundus tissue, and it was observed that these inhibitors caused a significant reduction in L-cysteine-induced relaxation. In conclusion, our study suggests that AC/PDE4/cAMP/PKA and GC/PDE5/cGMP/PKG pathways may have a partial role in CSE and CBS enzyme-mediated L-cysteine relaxant responses in isolated mouse gastric fundus tissue.