Hemşirelerin koruyucu hasta savunuculuğu düzeyinin belirlenmesi
Determining the protective patient advocacylevel of nurses
- Tez No: 927002
- Danışmanlar: PROF. DR. BELGİN AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: LOKMAN HEKİM ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmanın amacı özel bir hastanenin farklı kliniklerinde görev yapan hemşirelerin koruyucu hasta savunuculuğu düzeyini saptamak, bilgi deneyim ve hasta savunuculuğu düzeyinin ve bilgi farkındalığının hemşirelerin sosyodemografik ve çalışma özelliklerine göre farklılık gösterip göstermediğini incelemektir. Araştırmanın çalışma grubunu Lokman Hekim hastanesinde çalışan 102 hemşire oluşturmuştur. Araştırmanın verileri sosyodemografik ve çalışma özelliklerine yönelik veri toplama formu ve hemşirelikte koruyucu savunuculuk ölçeği ile toplanmıştır. Çalışmaya, yaş ortalaması 29,36±6,35, %50'si 26-35 yaş aralığında, %69,6'sının kadın, %64,7'sinin bekar, olan, 102 hemşire katılmıştır. Çalışanların çalışma yılına ilişkin dağılım incelendiğinde %56,9'unun 2-5 yıl arasında çalıştığı tespit edilmiştir. Araştırmaya katılan hemşirelerin hasta savunuculuğu konusunda bilgi ve deneyimleri incelendiğinde çalışanların %100'ünün hasta hakları konusunda bilgisi olduğunu, %81,4'ünün hemşirelikte hasta savunuculuğu kavramını daha önce duyduğu, %31,3'ünün hasta savunuculuğu ile ilgili daha önce bir eğitim aldığı, %35,3'ünün hasta savunuculuğu ile ilgili daha önce bir deneyim yaşadığı tespit edilmiştir. Çalışanların %25,5'i hasta savunuculuğu yapma ortamında engelle karşılaştığını, %39,2'si hasta savunuculuğu yaparken destek gördüğünü ifade etmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the level of protective patient advocacy of nurses working in different clinics of a private hospital and to examine whether the level of knowledge experience and patient advocacy and knowledge awareness differ according to the sociodemographic and working characteristics of nurses. The population of the study consisted of 113 nurses working in Lokman Hekim hospital. The data of the study were collected with the data collection form for sociodemographic and working characteristics and the protective advocacy scale in nursing. A total of 102 nurses participated in the study, with a mean age of 29.36±6.35 years, 50% between 26-35 years, 69.6% female, 64.7% single When the service worked was analyzed, it was seen that 55.9% worked in intensive care and 38.2% in the ward. When the distribution of the working years of the employees was examined, it was determined that 56.9% of them worked between 2-5 years. When the knowledge and experience of the nurses participating in the study on patient advocacy were examined, it was found that 100% of the employees had knowledge about patient rights, 81.4% had heard the concept of patient advocacy in nursing before, 31.3% had received a previous training on patient advocacy, and 35.3% had a previous experience with patient advocacy. 25.5% of the employees stated that they encountered obstacles in the environment of patient advocacy, while 39.2% stated that they received support while doing patient advocacy.