Özel fitness merkezlerinde hizmet alan bireylerin müşteri memnuniyeti ile bazı değişkenler arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between customer satisfaction and some variables of individuals receiving services in private fitness centers
- Tez No: 927005
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ÖZTAŞ, DR. ÖĞR. ÜYESİ ÜNAL SAKİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu araştırma, özel fitness merkezlerinde hizmet alan bireylerin müşteri memnuniyetlerinin demografik değişkenlerle olan ilişkisini belirleyebilmek amacıyla yapılmıştır. Araştırma Tokat ilindeki özel fitness merkezlerindeki 373 fitness merkezi müşterisinden oluşmaktadır. Yapılan ankete katılım tesadüfi ve müşteriler tarafından gönüllülük esasına dayalı gerçekleştirilmiştir. Veri toplamada araştırmacı tarafından geliştirilen demografik form ve Spor İşletmelerinde Müşteri Memnuniyeti Ölçeği kullanılmıştır. Demografik veriler ile ölçekte yer alan alt ölçekler“gelişim”,“memnuniyet, ”spor merkezi kalitesi“, ”çalışma ortamı niteliği“, ”spor eğitmenleri niteliği" arasında anlamlı farklılıklar tespit edilmeye çalışılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 26.0 sürüm istatistik paket program kullanılmıştır. Veriler normallik varsayımlarına belirlemek amacıyla çarpıklık ve basıklık değerlerine bakılmış ve normal dağılım göstermiştir. Müşterilerin memnuniyet düzeyleri ile demografik bilgiler arasında ilişkiyi incelemek için bağımsız örneklem T Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi(ANOVA) uygulanmıştır. Gruplar arasında anlamlı farklılığın hangi grupta olduğunu saptayabilmek adına Post-Hoc analizinden Gabriel çoklu karşılaştırma testi yapılmıştır. Araştırma sonucunda özel fitness merkezi müşterilerinin, fitness merkezi kullanım süreleri daha fazla olanlar, fitness merkezini daha az kullanan müşterilere göre program, yönetim, hizmetler ve donanım memnuniyet düzeyi daha yüksek bulunmuştur. Fitness kullanım amacı fiziki görünüm olan müşteriler, fitness kullanım amacı sosyalleşme olan müşterilere göre genel memnuniyet oranı daha yüksektir. Araştırmada evli müşteriler bekârlara oranla fitness merkezi kullanım oranı hayli yüksektir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the relationship between the satisfaction of customers in private fitness centers and their demographic variables. The research consisted of 373 fitness center customers in private fitness centers in the province of Tokat. Participation in the survey was random and based on volunteerism. A demographic form developed by the researcher and the Customer Satisfaction Scale in Sports Businesses were used for data collection. Significant differences between demographic data and the subscales of“development”,“satisfaction”,“quality of sports center”,“quality of the working environment”, and“quality of trainers”were determined. SPSS 26.0 statistical software was used for the analysis of the data. Skewness and kurtosis values were examined to determine the normality assumptions, and the data showed a normal distribution. The independent sample t-test and one-way analysis of variance (ANOVA) were performed to examine the relationship between the satisfaction levels of the customers and their demographic information. The Gabriel multiple comparison test among post hoc analyses was used to determine from which group the significant difference arose. As a result of the research, it was found that private fitness center customers, those who use the fitness center more, have higher satisfaction levels with the program, management, services and equipment than customers who use the fitness center less. Customers whose purpose of fitness is physical appearance have a higher overall satisfaction rate than customers whose purpose of fitness is socializing. In the study, married customers have a much higher rate of fitness center use than singles.