Kurum bakımı deneyimi olan beliren yetişkinlerin gelecek beklentileri, yılmazlıkları ve adil dünya inançları arasındaki ilişkiler
The relationships between future expectations, resilience and belief in a just world among emerging adults with institutional care experience
  1. Tez No: 927039
  2. Yazar: ÇİĞDEM ÜNLÜ ÇEBER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NESLİHAN KARAMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Psikolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 304
Özet
Kurum bakım deneyimi olan gençler için yetişkin yaşama geçiş süreci bir hayli yenilik barındıran bir dönem olarak tanımlanabilmektedir. Bu çalışmanın amacı kurum bakımı deneyimi olan beliren yetişkinlerin yılmazlık düzeyleri, gelecek beklentileri ve adil dünya inançları arasındaki ilişkileri incelemektir. Araştırma açıklayıcı sıralı desenle yürütülmüştür. Araştırmada toplam 288 katılımcı yer almıştır. Katılımcıların yılmazlık düzeylerini ölçmek için Yetişkinler İçin Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği, gelecek beklentisi düzeylerini ölçmek için Geleceğe Yönelik Tutum Ölçeği, kişisel ve genel adil dünya inançlarını ölçmek için Adil Dünya İnancı Ölçeği ile araştırmacı tarafından oluşturulan kişisel bilgi formları ve yarı yapılandırılmış görüşme soruları kullanılmıştır. Araştırmanın birinci aşamasında değişkenler arasındaki ilişkiler, gruplar arasındaki farklılıklar ve araştırma sorularına uygun aracılık rolleri incelenmiştir. Araştırmanın ikinci aşamasında verilerin çözümlenmesi amacıyla tematik analiz yöntemi kullanılmıştır. Kurum bakımı deneyimi olan beliren yetişkinlerin yılmazlık, gelecek beklentisi ve adil dünya inancı arasındaki ilişkiler incelendiğinde, yılmazlığın, gelecek beklentisi ile olumlu yönde anlamlı ilişkisinin bulunduğu; yılmazlığın sosyal yeterlik, sosyal kaynak ve aile uyumu alt boyutlarının da gelecek beklentisinin planlama, olumlu gelecek ve yönetme alt boyutları ile olumlu ilişki gösterdiği tespit edilmiştir. Genel adil dünya inancının, yılmazlık ile sosyal kaynak arasındaki ilişkide kısmi bir aracı rol üstlendiği belirlenmiştir. Reşit olduktan sonra eğitimine devam eden bireylerin yılmazlık düzeylerinin gelecek beklentisinin planlama, yenilikçi olma ile yönetme alt boyutları ve genel adil dünya inançlarının anlamlı düzeyde yüksek olduğu gözlemlenmiştir. Kurum bakımı deneyimi olan beliren yetişkinlerin bağımsız yaşam becerileri kazanma, kariyer planlaması ve duygusal destek açısından kurum bakımı sürecinde desteklenmeleri gerektiği; bunun yanı sıra, geleceğe yönelik tutumlarının bireysel ve sosyal destek mekanizmaları ile şekillendiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
For young individuals with institutional care experiences, the transition to adulthood represents a period of substantial novelty and interconnected challenges. This study aims to examine the relationships among resilience levels, future expectations, and beliefs in a just world during the critical phase of emerging adulthood, when individuals who have grown up in institutional care reach legal adulthood and transition into independent life. The research was conducted using an explanatory sequential design. The study sample included a total of 288 participants. To assess resilience levels, The Resilience Scale for Adults was administered; future expectations were measured using the Attitudes toward Future Scale; and personal and general beliefs in a just world were evaluated using the Belief in a Just World Scale. Additionally, demographic information forms and semi-structured interview questions developed by the researcher were utilized. In the first phase of the study, the relationships between variables, group differences, and potential mediating roles were examined. In the second phase, thematic analysis was employed for data interpretation. Findings revealed that resilience is positively and significantly associated with future expectations, particularly in relation to the sub-dimensions of social competence, social resources, and family cohesion. Analyses further indicated that individuals who continued their education after reaching adulthood demonstrated significantly higher resilience levels, particularly in the planning, innovativeness, and self-management sub-dimensions of future expectations, as well as in general just world belief. A partial mediating role of general just world belief was identified in the relationship between resilience and social resources. Overall, the findings suggest that emerging adults with institutional care backgrounds require enhanced support in developing independent living skills, career planning, and emotional well-being during their care experience.