Lise mezuniyet kıyafetleri ve 1970'ler dönem modasindan ilham alarak tasarim süreçlerinin deneyimlenmesi
Experiencing design processes inspired by high school graduation dresses and 1970s fashion
  1. Tez No: 927044
  2. Yazar: NURCAN VATANSEVER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CANTÜRK ÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Moda olgusunu etkileyen yaş, cinsiyet, fizyolojik özellikler, kıyafetlerin kullanım alanları kıyafet seçiminin en önemli unsurlarıdır. 1970'li yıllarda Dünya genelinde büyük politik hareketler görülmüştür. Vietnam Savaş karşıtlığı, kadın hakları hareketi, siyahî haklar hareketleri gibi toplumsal protestolar ön plana çıkmaktadır. Toplumsal bilinçlenme; politik hareketliliğin yanı sıra 1970'ler müziğine de yön vererek müziğin oldukça çeşitlendiği bir dönem olması bakımından önemli bir etkiye sahiptir. Rock müzik, disko, punk rock gibi farklı türler popülerlik kazanırken, bu dönemin ünlü müzik grupları ve sanatçıları kültürel etkileriyle popülerlik kazanmışlardır. 1970'lerde ki moda trendlerinin de diğer alanlarda görülen çeşitlilikten beslendiğini, yeni ve farklı trendlerin ortaya çıkması ile trendlerde büyük artış dikkat çekicidir. Hippi, bohem, disko tarzı gibi farklı moda akımlarının ön plana çıktığını ve bu kapsamda dönem kıyafetleri incelendiğinde; renkli ve desenli kıyafetler, geniş paçalı pantolonlar, püsküller, platform ayakkabılar gibi çeşitli öğelerin moda trendleri arasında yer aldığı görülmektedir. Dünya geneline bakıldığında toplumlardaki değişim; kültürel, siyasal, sosyal ve ekonomik etmenlerin etkisi ile birçok ritüelin de kendisine tutunacak yaşam alanları açtığını söylemek mümkündür. Bu ritüellerden biri de geçmişte çok yaygın olmasa da günümüzde çok daha abartılı kutlamalara sahne olan mezuniyet törenleridir. Bu törenler, tarih boyunca toplumsal yaşamdan etkilenmiş ve zaman içinde değişiklikler göstermiştir. Mezuniyet törenleri, dünyanın farklı yerlerinde kutlanmakta; yapılan bu törenler kültürlere göre farklılık gösterse de aynı amacı temsil etmektedir. Osmanlı'da başlangıçta; sosyal statü, dini inanç, meslek ve mevsime bağlı olarak sadece belge verilmesi veya bir üst seviyeye geçmenin göstergesi olan mezuniyet törenlerinin zamanla hanedanların Avrupa'ya gitmesi sonucu gerek kültürel etkileşim gerekse Avrupalı soylulara özenti ile bu“diploma törenleri”; Osmanlı'nın son dönemlerinde müzikli, danslı törenlere dönüşmeye başlamıştır. Bu çalışma da, 1970'ler dönem unsurlarının modayı ve giyim tarzını nasıl etkilediği, mezuniyet törenlerinin ne olduğu ve nasıl değişim-dönüşüm geçirdiği araştırılmıştır. Günümüz modasına uygun, 18-25 yaş genç kızların mezun olurken yaptıkları mezuniyet kutlamalarında giyebilecekleri kıyafetlerin tasarımlarından oluşan koleksiyon hazırlanmış, seçilen tasarımların kalıp ve üretim aşamaları deneyimlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Age, gender, physiological characteristics and usageareas of clothes are the most important elements of clothing selection, affecting the fashion phenomenon. In the 1970s, major political movements were seen around the world. Social protestssuch as oppositionto the Vietnam War, women's right smovement, and Black rights movement cometo the fore. Awareness in society Inadditionto politicalactivity, the 1970s were a very diverseperiod in terms of music. While different genressuch as rock music, disco, funk and punk rock gained popularity, famous music group sandartists gained popularity with their cultural influences duringt his period. The 1970s saw a hugein crease in the diversity of fashion trends. Different fashion trends such as hippi estyle, bohemian style and disco style cometo the fore. When we look at the variety of clothes in this period, items such as colorfulandpatternedclothes, wide-legged trousers, tassels, platform shoes were among the fashion trends. When we look at the world in general, thechange in societies allowed the formation of many rituals with the effect of cultural, political, social and economic factors. Has provided. Although the serituals were not very common in the past, they are graduation ceremonies that are the scene of very extra vagant celebrations today. The seceremonies have been affected by social life through out History and have change dover time. Graduation ceremonies were held in different parts of the world. Although the seceremonies varydepending on culture, they are performed for the same purpose. In the Ottoman Empire; Graduation ceremonies, depending on social status, religious belief, profession and season, were in itially just the issuance of documents as an indication of moving to the next level. But over time, as the dynasties went to Europe, were influenced by the culture there and emulated the Europe annobles, diploma ceremonies began to turn in to ceremonies with music and dance in the last periods of the Ottoman Empire. In this study, how the 1970s period elements affected fashion and clothing style, what graduation ceremonies are and how they changed and transformed were investigated. A collection consisting of designs of clothes suitable for today's fashion, which young girls aged 18-25 can wear during their graduation celebrations, has been prepared, and the mold and production stages of the selected designs have been experienced.