Klinik, subklinik ve ötiroid hashimoto tiroiditli hastalarda lipoprotein (a) düzeyleri
Lipoprotein (a) levels in patients with clinical, subclinical and euthyroid Hashimoto's Thyroiditis
  1. Tez No: 927043
  2. Yazar: BETÜL DOĞANTEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HİLMİ ÇİFTÇİ, UZMAN DEMET ÖZGİL YETKİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZET Amaç: Hipotiroidide aterosklerotik kalp hastalıkları riski artmıştır. Ancak nedeni tam olarak belli değildir. Lp(a) yüksekliğinin aterosklerotik kalp hastalığı oluşturma riskini arttırdığı bilinmektedir. Çalışmamızda Hashimoto tiroiditi olan hastalarda Lp(a) değerlerini ve bu değerlerle tiroid hormonları arasındaki etkileşimi araştırmayı amaçladık. Gereç ve yöntem: Bu çalışmaya polikliniğimize başvuran, yeni tanı konmuş 150 Hashimoto tiroiditi (50 klinik hipotiroidi, 50 subklinik hipotiroidi, 50 ötiroid) hastası alınmıştır. Kontrol grubu olarak 50 sağlıklı gönüllü alınmıştır. Hasta ve sağlıklı kontrol grubunda tiroid fonksiyon testleri (FT3, FT4, TSH), lipid profili ve Lp(a) değerleri ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Objective: The risk of atherosclerotic heart diseases has increased in hypothyroidism. But, its reason is not obviously clear. It is known that high level of Lp (a) is increasing the risk of atherosclerotic heart diseases. The objective of this study is to find out the relation between Lp(a) levels at the patients who has Hashimoto thyroiditis and thyroid hormones. Methods: A group of 150 patients, who were applied to our policlinic and diagnosed with Hashimoto thyroiditis (50 patients diagnosed with clinic hypothryoid, 50 patients diagnosed with subclinic hypothroid and 50 patients diagnosed with euthyroid) were subject to our study. 50 healthy volunteers were taken as the control group. In every group thyroid function tests (FT3, FT4, TSH), lipid profile and Lp(a) levels were measured.