Sağlık yönetimi açısından mobing ve sağlık çalışanlarının mobinge bakış açısının incelenmesi: Bir meta-analiz çalışması
Mobing in terms of health management and examining healthcare professionals' perspective on mobbing: A meta-analysis study
  1. Tez No: 927048
  2. Yazar: CEMRE CANTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ÇİÇEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu araştırmada, sağlık yönetimi açısından mobbing ve sağlık çalışanlarının mobbinge bakış açısının incelenmesine yönelik çalışmaların meta-analiz yöntemi ile incelenmesi amaçlanmıştır. Meta-analiz, farklı zamanlarda ve yerlerde yapılan, yayınlanmış veya yayınlanmamış araştırma sonuçlarının toplanarak birleştirildiği analitik bir yöntemdir. Araştırma, genel tarama modeline dayalı olarak nicel araştırma yöntemleri kullanılarak yapılmıştır. Çalışma, Leymann'ın geliştirdiği Psikolojik Terör Ölçeği'ni kullanan araştırmalar ile sınırlandırılmıştır. Araştırmanın evrenini Türkiye'de sağlık çalışanları üzerine yapılan mobbing çalışmaları (tez, makale, bildiri vb.) oluşturmaktadır. Örneklem ise, 2010 ve 2024 yılları arasında Türkiye'de sağlık çalışanları üzerine yapılan mobbing araştırmalarını kapsamaktadır. Araştırmaya dahil edilme kriterleri, Leymann'ın Psikolojik Terör Ölçeği'nin kullanıldığı, etki büyüklüğünün hesaplanabildiği ve psikolojik terör ile ilgili verileri içeren sağlık ve sosyal bilimler alanındaki çalışmalardır. Bazı çalışmalar hem tez hem de makale olarak yayımlandığından, 2010 öncesi bazı çalışmalar da meta-analize dahil edilmiştir. Araştırma, sağlık hizmetlerinde mobbing üzerine yapılan çalışmaların etkisini değerlendirmiş; mobbing, tükenmişlik, iş tatmini ve iş performansı arasındaki ilişkileri incelemiştir. Sonuçlara göre katılımcıların cinsiyetlerine göre mobbing algıları etkilenmemektedir. Mobbing ile iş performansı arasında negatif ve düşük düzeyde; mobbing ile iş tatmini arasında negatif ve orta düzeyde; mobbing ile örgütsel bağlılık arasında negatif ve orta düzeyde; mobbing ile tükenmişlik arasında ise pozitif ve orta düzeyde bir etki büyüklüğü tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine research on mobbing in terms of health management and healthcare workers' perspectives on mobbing using the meta-analysis method. Meta-analysis is an analytical method that collects and combines research results conducted at different times and places, whether published or unpublished. The research was conducted using quantitative research methods based on the general survey model. The study is limited to research that utilized Leymann's Psychological Terror Scale. The population of the research consists of mobbing studies (theses, articles, reports, etc.) conducted on healthcare workers in Turkey. The sample includes mobbing studies conducted on healthcare workers in Turkey between 2010 and 2024. The inclusion criteria for the study are works that used Leymann's Psychological Terror Scale, allowed the calculation of effect size, and contained data related to psychological terror within the field of social sciences. Since some studies were published as both theses and articles, certain studies published before 2010 were also included in the meta-analysis. The research evaluated the effects of studies on mobbing in health services and examined the relationships between mobbing, burnout, job satisfaction, and job performance. According to the results, participants' perceptions of mobbing are not affected by gender. There is a negative and low-level effect size between mobbing and job performance; a negative and moderate-level effect size between mobbing and job satisfaction; a negative and moderate-level effect size between mobbing and organizational commitment; and a positive and moderate-level effect size between mobbing and burnout.