Hastanede yatan çocuklarına refakat eden annelerin psikolojik durumları ve bunu etkileyen faktörlerin değerlendirilmesi
Evaluation of the psychological status of mothers accompanying their hospitalized children and the affecting factors
  1. Tez No: 927049
  2. Yazar: REHAM S N ABUSHAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BELGİN ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Sağlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışma, Dokuz Eylül Üniversitesi Çocuk Hastanesi'nde yatan çocuklarına refakat eden annelerin psikolojik durumlarını ve bunları etkileyen faktörleri değerlendirmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışma, Mayıs 2024 ile Ocak 2025 tarihleri arasında yürütülmüş olup, veriler 15 Ağustos 2024 ile 30 Ekim 2024 tarihleri arasında yapılandırılmış bir anket formu aracılığıyla toplanmıştır. Çalışmada depresyon, anksiyete ve stres gibi psikolojik durumlar DASS-21 ölçeği ile ölçülmüş ve elde edilen veriler SPSS programında analiz edilmiştir. Araştırmaya 0-18 yaş arası çocuklarına refakat eden 250 anne katılmıştır. Bulgular, refakatçi annelerin psikolojik durumlarının sosyodemografik özellikler (çocuk sayısı gibi) ve hasta çocuklarına ilişkin faktörler (çocuğun yaşı, hastalık şiddeti ve hastanede kalış süresi gibi) tarafından etkilendiğini göstermiştir. Annelerin, sağlık çalışanlarıyla kurduğu iletişim kalitesinin de ruhsal durumları üzerinde önemli bir etkisi olduğu tespit edilmiştir. Araştırma, hastanede yatan çocuklarına refakat eden annelerin ruhsal sağlıklarının iyileştirilmesi ve bu konuda uygun destek programlarının geliştirilmesi gerekliliğini ortaya koymaktadır. Ayrıca, bu çalışma, toplumda hasta çocuklarına refakat eden annelerin yaşadığı psikolojik yüklerin daha iyi anlaşılmasına ve bu yüklerin azaltılmasına yönelik etkili stratejilerin geliştirilmesine katkı sağlamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate the psychological states of mothers accompanying their hospitalized children at Dokuz Eylül University Children's Hospital and the factors affecting these states. The study was carried out between May 2024 and January 2025, and data were collected through a structured questionnaire between August 15, 2024, and October 30, 2024. Psychological conditions such as depression, anxiety, and stress were measured using DASS-21 (Depression, Anxiety, and Stress Scale - 21), and the obtained data were analyzed using the SPSS program. A total of 250 mothers accompanying their children aged 0-18 participated in the study. The findings revealed that the psychological states of the accompanying mothers were significantly affected by sociodemographic factors (such as the number of children) and child-related factors (such as the child's age, severity of illness, and length of hospital stay). It was also determined that the quality of communication mothers established with healthcare professionals had a significant impact on their mental health. The study highlights the necessity of improving the mental health of mothers accompanying their hospitalized children and developing appropriate support programs in this regard. Additionally, this study aims to contribute to a better understanding of the psychological burdens experienced by caregiver mothers in society and to support the development of effective strategies to alleviate these burdens.