Non-alkolik yağlı karaciğer hastalığı şiddetine göre diyete bağlı risk faktörlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of dietary risk factors according to non-alcoholic fatty liver disease severity
  1. Tez No: 927067
  2. Yazar: CANER ÖZYILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURCAN YABANCI AYHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Non-alkolik yağlı karaciğer (NAYK) hastalığı, küresel prevalansı giderek artan bir sağlık sorunu olmasının yanında karaciğer yetmezliğinin ve karaciğer naklinin en önemli sebeplerinden birisidir. Non-alkolik yağlı karaciğer hastalığının gelişiminde diyet önemli bir rol oynamaktadır. Bu çalışmanın amacı, NAYK hastalığının şiddetiyle diyetsel risk faktörlerinin ilişkisinin değerlendirilmesidir. Çalışma, Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Polikliniği'ne muayene ve kontrol için başvuran, 19-64 yaş aralığındaki 33 erkek, 127 kadın olmak üzere toplam 160 NAYK hastası ile yürütülmüştür. Araştırma verileri, hastalar ile yüz yüze görüşülerek toplanmıştır. Demografik bilgiler, beslenme alışkanlıkları, besin tüketim sıklığı ve fiziksel aktivite düzeyi anket formu ile sorgulanmıştır. Ayrıca hastaların antropometrik ölçümleri araştırmacı tarafından alınmış ve kan bulguları hastane kayıtları sorgulanarak elde edilmiştir. Diyete bağlı risk faktörlerini değerlendirmek için besin tüketim sıklığı üzerinden günlük enerji, makro ve mikro besin ögelerinin yanında Diyet İnflamatuvar İndeksi, Net Endojen Asit Üretimi, Potansiyel Renal Asit Yükü, Diyet Asit Yükü, Bitkisel Temelli Diyet İndeksi ve Sağlıklı Yeme İndeksi-2015 hesaplanmış; hastaların enerji, makro ve mikro besin ögelerinin yeterli alımları Türkiye Beslenme Rehberi (2022) önerilerine göre değerlendirilmiştir. Çalışmadaki 160 hastanın %20,6'sı erkek, %79,4'ü kadındır. Hastaların %31,2'inde grade 1, %41,9'unda grade 2 ve %26,9'unda grade 3 derecesinde karaciğer yağlanması bulunmaktadır. Hastaların %81,2 'sinde tip 2 diyabet, %20,0'sinde Hashimoto tiroidi, %16,8'inde hipertansiyon ve %16,2'sinde guatr tanısı bulunmaktadır. Hastaların ortalama beden kütle indeksi 32,2±5,0 kg/m2'dir. Grade 1 hastaların %44,0'ü, grade 2 hastaların %85,1'i ve grade 3 hastaların %83,8'i obezdir.
Özet (Çeviri)
Non-alcoholic fatty liver (NAFL) disease is a health problem with increasing prevalence worldwide and is a leading cause of liver failure and liver transplantation. Diet plays an important role in the development of NAFL disease. The aim of this study was to evaluate the relationship between dietary risk factors and the severity of NAFL disease. The study was conducted with a total of 160 NAFL patients, 33 males and 127 females, aged between 19-64 years, who applied to Akdeniz University Hospital Endocrinology and Metabolic Diseases Polyclinic for examination and control. The data were collected by face-to-face interviews with the patients. Demographic information, dietary habits, food consumption frequency and physical activity level were questioned with a questionnaire form. In addition, anthropometric measurements of the patients were taken by the researcher and blood findings were obtained by questioning the hospital records. Dietary Inflammatory Index, Net Endogenous Acid Production, Potential Renal Acid Load, Dietary Acid Load, Plant-Based Diet Index and Healthy Eating Index-2015 were calculated in addition to daily energy, macro and micronutrients based on food consumption frequency to evaluate diet-related risk factors; adequate intakes of energy, macro and micronutrients were evaluated according to the recommendations of the Turkish Nutrition Guide (2022). Of the 160 patients in the study, 20.6% were men and 79.4% were women. Fatty liver disease was grade 1 in 31.2%, grade 2 in 41.9% and grade 3 in 26.9% of the patients. 81.2% of the patients had type 2 diabetes, 20.0% had Hashimoto's thyroid, 16.8% had hypertension and 16.2% had goitre. The mean body mass index of the patients was 32.2±5.0 kg/m2. 44.0% of grade 1 patients, 85.1% of grade 2 patients and 83.8% of grade 3 patients were obese.