Deneyimsel pazarlama uygulamalarının satın alma eğilimine etkisi: Teknoloji sektörüne yönelik odak grup çalışması
The effect of experiential marketing practices on purchasing tendency: Focus group work for technology sector
- Tez No: 927077
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE ÖZEN OKAT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Reklamcılık, Advertising
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Reklamcılık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Reklamcılık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Daha sonra doldurulacaktırGünümüzde tüketicilerin ihtiyaç ve talepleri geçmişe göre farklılaşmış ve çeşitlenmiştir. Tüketiciler artık ürünlerin veya hizmetlerin fiziksel özellikleri yerine, soyut değerlerine ve özelliklerine odaklanıyorlar. Deneyimsel pazarlama, markaların tüketicileriyle olan duygusal ve duyusal iletişimi ve bağını arttıran bir pazarlama yöntemidir. Tüketiciler artık markalardan mevcut ürün veya hizmetlerinde, duygusal değerlerle şekillenmiş eşsiz deneyimler eklemesini talep ediyor. Günümüzde internet bazlı teknolojinin gelişmesi sayesinde çift taraflı iletişim süreçlerinin yaygınlaşması, tüketicilerin eskisine göre markaların tüm süreçlerine daha fazla dahil olmasına sebep olmuştur. Bu durum da markaların deneyimlerini daha ön plana alarak pazarlama iletişimi uygulamalarını kurgulamalarını sağlamıştır. Bu araştırmada, teknoloji sektöründeki ulusal ve uluslararası markalara ait deneyimsel pazarlama uygulamalarının tüketici satın alma eğilimlerindeki etkileri araştırılmıştır. Bu araştırma sonucunda katılımcılardan elde edilen veriler, içerik analizi yöntemi ile yorumlanarak deneyimsel pazarlama uygulamalarının tüketici satın alma eğilimine olan katkısı anlaşılmaya çalışmıştır. Katılımcılar, araştırma ile aynı gün içeresinde odak grup çalışmasına dahil edilmiştir. Literatür araştırmasından faydalanılarak hazırlanan sorular tartışma ortamının sağlanması için moderatör tarafından sorulmuştur. Böylelikle de ses ve video kayıtlarından tüm konuşmalar yazılı birer kayıt haline getirilmiştir. Deneyimsel pazarlama iletişimi uygulamalarının tüketici satın alma eğilimdeki etkileri konusunda markalara ve araştırmacılara ışık tutan bir araştırma süreci tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, the needs and demands of consumers have differentiated and diversified compared to the past. Consumers are now focusing on the intangible values and characteristics of products or services, rather than their physical characteristics. Experiential marketing is a marketing method that increases the emotional and sensory communication and bond of brands with their consumers. Consumers now demand that brands add unique experiences to their existing products or services, shaped by emotional values. Today, thanks to the development of internet-based technology, the spread of two-way communication processes has caused consumers to be more involved in all processes of brands than before. This situation has enabled brands to build their marketing communication practices by putting their experiences in the foreground. In this research, the effects of experiential marketing practices of national and international brands in the technology sector on consumer purchasing tendencies were investigated. As a result of this research, the data obtained from the participants were interpreted with the content analysis method and the contribution of experiential marketing practices to the consumer purchasing tendency was tried to be understood. Participants were included in the focus group study on the same day as the research. The questions prepared by making use of the literature research were asked by the moderator in order to provide a discussion environment. Thus, all conversations from audio and video recordings were turned into written records. A research process that sheds light on brands and researchers on the effects of experiential marketing communication practices on consumer purchasing tendency has been completed.