2021 SCORE2 kardiyovasküler risk skorunun depresyon ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between 2021 SCORE2 cardiovascular risk score and depression
  1. Tez No: 927076
  2. Yazar: GAMZE IŞIK AVCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İZZET FİDANCI, PROF. DR. MUSTAFA CANKURTARAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Kardiyovasküler hastalıklar dünya üzerinde mortalite ve morbiditenin en sık nedenidir ve yaş arttıkça daha sık görülmektedir. Avrupa Kardiyoloji Derneği KVH riskini değerlendirmek için güncel tahmin modelleri olan SCORE2 ve SCORE2-OP'nin kullanılmasını önermektedir. Depresyon psikiyatrik hastalıklar içinde en sık görülendir. Yaşlılarda tanısı zor olabilir ve prognozu daha kötü seyredebilir. Depresyon ve kardiyovasküler hastalıklar arasında karmaşık bir ilişki bulunmaktadır. Bu çalışmada geriatrik popülasyonda kardiyovasküler hastalık riski ile depresyon arasındaki ilişkiyi değerlendirmek amaçlanmıştır. Çalışma tanımlayıcı nitelikte olup, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Anabilim Dalı ve Geriatri Bilim Dalı Polikliniklerine başvuran 65 yaş ve üzeri katılımcılarla 01/05/2023-01/06/2023 tarihleri arasında yüz yüze anket formu doldurularak yapılmıştır. Anket formu sosyodemografik veriler (13) ve Yesavage Geriatrik Depresyon Skalası-kısa form'undan (15 soru) oluşmaktadır. Çalışmaya toplam 205 kişi katılmış olup katılımcıların %63,4'ü kadındır ve ortalama yaş 72,75,3'dir. (min=65; maks=89) SKB ve DKB ortalamaları sırasıyla 139,3 ve 81,7 mmHg bulunmuştur. Çalışmamızdaki katılımcıların kolesterol değerleri incelendiğinde ortalama TK 152,2 mg/dL, LDL-K 134,9 mg/dL, HDL-K değeri 59,6 mg/dL, Non-HDL-K 211,8 mg/dL olarak hesaplanmıştır. Katılımcıların %7,3'ü aktif olarak sigara kullanmaktadır. KV risk sınıflaması yapıldığında SCORE2'ye göre 65- 70 yaş grubundaki katılımcıların %64,4'ü; 70 yaş üstü grupta ise SCORE2-OP'ye göre %84,1'i çok yüksek kardiyovasküler risk grubundadır. SCORE2 puanları ile yaş ve aktif sigara kullanma durumu arasında anlamlı ilişki saptanmıştır. DGS'den aldıkları puanlara göre katılımcıların %16,6'sı depresyon riski taşımaktadır. Erkeklerde, okuryazar olmayanlarda, kronik hastalığı olanlarda, huzurevinde ve yalnız yaşayanlarda GDS puanları anlamlı şekilde daha yüksek saptanmıştır. Çalışmamız sonucunda geriatrik popülasyonda kardiyovasküler risk skorları ile depresyon arasında anlamlı bir ilişki saptanmadı. Ancak katılımcıların büyük bir kısmının kardiyovasküler riskinin çok yüksek olduğu tespit edilmiştir. Kan basıncı ölçümleri hedeflenen aralıklarda olmasına rağmen kolesterol değerlerinin hedefe göre oldukça yüksek olduğu görülmektedir. KVH'lerin morbidite ve mortalitesinin etkin şekilde azaltılabilmesi için kardiyovasküler risk değerlendirmesi yapılarak risk düzeyine göre tedavinin planlaması gerekmektedir. Yaşlılarda depresyon oldukça sık görülmekte ve tanısı zor olup fonksiyonelliği bozmaktadır. Bu nedenle tarama yapılması gerekmektedir. Geriatrik popülasyonda SCORE2 ve SCORE2-OP kullanılarak tespit edilen kardiyovasküler risk düzeyi ile depresyonun ilişkisini değerlendiren daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Cardiovascular diseases are the most common cause of mortality and morbidity in the world and become more common as age increases. The European Society of Cardiology recommends the use of current prediction models, SCORE2 and SCORE2- OP, to assess CVD risk. Depression is the most common psychiatric illness. Diagnosis may be difficult and prognosis may be worse in the elderly. There is a complex relationship between depression and cardiovascular diseases. This study aimed to evaluate the relationship between cardiovascular disease risk and depression in the geriatric population. The study is descriptive in design and was conducted by filling out a face-to-face questionnaire form with participants over the age of 65 who applied to the outpatient clinics Hacettepe University Faculty of Medicine, Department of Family Medicine and Geriatrics between May 01, 2023 and June 01, 2023. The questionnaire form consists of sociodemographic data (13) and Yesavage Geriatric Depression Scale-short form (15 questions). A total of 205 people participated in the study, 63.4% of the participants were women and the average age was 72.75.3. (min=65; max=89) The averages of SBP and DBP were found to be 139.3 and 81.7 mmHg, respectively. When the cholesterol values of the participants in our study were examined, the average TC value was calculated as 152.2 mg/dL, LDL-C 134.9 mg/dL, HDL-C value 59.6 mg/dL, Non-HDL-C 211.8 mg/dL. 7.3% of the participants were active smokers. When cardiovascular risk classification was performed, according to SCORE2, 64.4% of participants aged 65-70 were in the very high cardiovascular risk group, whereas for those aged over 70, according to SCORE2-OP, 84.1% were classified as being in the very high cardiovascular risk group. A significant relationship was found between SCORE2 scores and age and active smoking status. According to the scores they received from the GDS, 16.6% of the participants were at risk of depression. GDS scores were found to be significantly higher in men, those who were non literate, those with chronic diseases, those living in nursing homes and those living alone. According to our study, no significant relationship was found between cardiovascular risk scores and depression in the geriatric population. However, it was determined that the majority of participants had a very high cardiovascular risk. Although blood pressure measurements are within the target range, cholesterol values are seen to be quite high compared to the target. In order to effectively reduce the morbidity and mortality of CVDs, cardiovascular risk assessment must be made and treatment planned according to the risk level. Depression is very common in the elderly and is difficult to diagnose and impairs functionality. Therefore, screening is necessary. More studies are needed to evaluate the relationship between depression and cardiovascular risk level determined using SCORE2 and SCORE2-OP in the geriatric population.