Kolorektal cerrahide laparoskopik ve açık cerrahi tekniklerin hastaların postoperatif analjezik ihtiyacına ve kronik ağrı gelişimine etkisinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 927110
  2. Yazar: GÜLFER DEMİR OCAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA NURİ DENİZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Amaç: Çalışmamızda kolorektal kanser nedeniyle cerrahi geçirmiş hastalarda laparoskopik ve laparotomik cerrahi tekniklerinin hastanın postoperatif ek analjezik gereksinimine ve kronik ağrı gelişime etkilerini araştırılmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza Etik Kurul onayı alındıktan sonra 2021 Ocak-2022 Ocak tarihleri arasında genel cerrahi ameliyathanesinde opere edilmiş 150 kolorektal kanser cerrahi hastası katıldı. Hastalar telefon ile aranarak demografik verileri, hastalık tanıları, ek hastalıkları, preoperatif ağrı öyküleri, kronik ağrı değerlendirme anket sorularının cevapları olgu rapor formuna kaydedildi. Operasyon ve yatışlarıyla ile ilgili bilgiler ise hastane bilgi yönetim sisteminden taranarak elde edildi. Bulgular: Çalışmamıza katılmış olan %44,7'si rektum, %40'ı kolon ve %15,3'ü rektosigmoid kanser olmak üzere KRK nedeniyle opere edilen toplam 150 hastanın %42'sinin ameliyat sonrası 24 saat içinde ek analjezik ihtiyacı olduğu, %51,3'ünde preoperatif ağrı olduğu saptandı. CSKA oranı ise %6 olarak bulundu. Laparotomik yöntem uygulanan hastaların operasyon süreleri anlamlı olarak daha kısa olurken hastane yatış sürelerinin daha uzun olduğu görüldü. Hastane yatış süresi ile de hastanın günlük yaşantısına dönüşü arasında zayıf pozitif korelasyon saptandı. Preoperatif ağrı varlığının CSKA oluşumu arttırdığı gösterilirken laparoskopik ve laparotomik yöntemler ile arasında CSKA yönünden herhangi bir ilişki saptanamadı. Sonuç: Laparoskopik yöntem kullanıldığında hastaların daha az ek analjeziye ihtiyaç duyduklarını saptamamıza rağmen laparoskopik ve laparotomik yöntemler ile CSKA arasında anlamlı bir ilişki bulamadık. KRK'nın insidansı göz önüne alındığında hastaların postoperatif uzun dönemde yaşam kalitelerinin ağrıdan etkilenmemeleri için CSKA ile ilişkili olabilecek faktörlerin belirlenmesi için daha kapsamlı ve daha geniş hasta sayıları içeren çalışmalara gereksinim duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Purpose: In our study, the effects of laparoscopic and laparotomic surgical techniques on the patient's postoperative additional analgesic requirement and the development of chronic pain in patients who underwent surgery for colorectal cancer were investigated. Materials and Methods: After receiving Ethics Committee approval, 150 colorectal cancer surgery patients who were operated on in the general surgery operating room between January 2021 and January 2022 participated. The patients were called by phone and their demographic data, disease diagnoses, comorbidities, preoperative pain history, and answers to chronic pain evaluation survey questions were recorded in the case report form. Information about operations and hospitalizations was obtained by scanning the hospital information management system. Results: Of a total of 150 patients who participated in our study and were operated on for CRC, 44.7% of which were rectum cancer, 40% colon cancer and 15.3% rectosigmoid cancer, 42% required additional analgesics within 24 hours after surgery and 51.3% had preoperative pain, it was found to be. PSCP rate was found to be 6%. It was observed that the operation time of the patients who underwent laparotomic method was significantly shorter, while the hospital stay was longer. A weak positive correlation was detected between the duration of hospitalization and the patient's return to daily life. While the presence of preoperative pain has been shown to increase the occurrence of PSCP, no relationship was detected between laparoscopic and laparotomic methods about PSCP. Conclusion: Although we found that patients needed less additional analgesia when the laparoscopic method was used, we did not find a significant relationship between laparoscopic and laparotomic methods and PSCP. Considering the incidence of CRC, more comprehensive studies with larger numbers of patients are needed to determine the factors that may be associated with PSCP so that the quality of life of patients in the long term is not affected by pain.