Safe pilot ladder procedures
Emniyetli pilot çarmıhları prosedürü
- Tez No: 927111
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TANZER SATIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Denizcilik, Marine
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Yüzyıllardır kullanılmakta olan pilot çarmıhları, şaşırtıcı derecede ilk yıllarında icat edildiği şekilde kullanılmaya devam edilen, oldukça basit bir düzene sahip olsa da, bunca yıldır bir ilerleme kaydedilememiş, ve halen kazalar ve ölümlere sebebiyet veren, gemilerdeki en riskli operasyonlardan birinin kaynağıdır. Hemen hemen her denizcilik şirketinin, bayrak devletlerinin, klas kuruluşlarının ya da P&I klüplerinin ve özellikle endüstiride başı çeken kimyasal/petrol şirketlerinin gemilerde emniyet seviyelerini arttırmak uğruna; özellikle pilot çarmıhları ile ilgili farkındalık kampanyaları başlattığını görmüşsünüzdür. Tüm bunca emeğe, eğitime, düzenlenip dağıtılan sirküler ya da kural düzenlemelerine rağmen kazaların olması şaşırtıcıdır. Gemilerde kullanılan çarmıhların kusurlarından öte, şirket politikalarını ve yönetmelikleri hiçe sayan gemi personeli, oluşan kazaların insan faktörü etkenini denkleme sokmaktadır. Pilot çarmıhları ile oluşan kazalar hakkında veri eksikliği olmasına rağmen, kılavuz kaptanların düzenli raporlamaları sayesinde istatistiksel veri kullanmak için bazı değerlere ulaşılabilir durumdayız. Ancak daha niteliksel verilere ulaşabilmek için hata ağacı analizi kullanarak kök nedenler bulunmuştur. Bu tez, üç ana bölümden oluşmuştur. İlk bölümde pilot çarmıhlarının ne olduğu, nasıl bir materyalden yapıldığı, bu çarmıhlar için endüstride kabul gören yönetmelikleri anlayacağız. 1974 kabullü, Denizde Can Emniyeti Uluslararası Sözleşmesi (SOLAS) bölüm 5, madde 23'e göre pilot çarmıhları kılavız kaptan kullanabilecek tüm gemilerin tabi olduğu bir yönetmelik yayınlamış, son 50 yıl içerisinde de bu uygulamalar elbette zaman zaman güncellenmiştir. Ancak pilot çarmıhlarının kullanıldığı malzemeler göz önünde buludurulduğunda; sonuçta sadece tahta basamaklar, kendir halat ve kauçuk basamaklardan oluşan basit bir düzenekten bahsetmekteyiz. İkinci kısım, ve bu tezin ana kısmında hata ağacı analizi methodu kullanalarak, kazalara neden olan en riskli sebebi, diğer riskli faktörleri ve kaza sonuçlarını etkileyen etmenleri inceleyeceğiz. Hata ağacı analizi risk değerlendirme methodunu kullanırken, çok değerli kılavuz kaptanlarımız, tecrübeli zabit ve kaptan meslektaşlarımız, ve çarmıh üreticileri ile anket yapıp, sonuçlarına göre sayısal değerler oluşturduk. Bu methoda göre, olayımız bir personelin pilot çarmıhından düşmesi olarak düzenlendi. Daha sonra bu olaya neden olabilecek sebepler pilot çarmıhı veya insan faktörü kaynaklı olarak ikiye ayrıldı. Pilot çarmıhının sertifikalı olup olmaması, gemilerde pilot çarmıhlarının saklanma koşulları kullanılan ekipmandan doğabilecek kusur olarak ve personel çarmıhları hazırlarken doğru hazırlamamak, gerekli bakım tutumlarını yapmamak, yorgunluk düzeyleri ve kişisel koruma ekipmanları kullanmamaları olarak belirlendi. Ana sebep olmasa da kazaların sonucunu etkileyecek faktörler de bu kısmın sonunda tavsiye niteliğinde bahsedildi, ki bunların en önemlileri gemilerin manevra kabiliyetleri ve hava şartları olarak değinildi. İçeriğe gemi manevralarının veya hava şartlarının alınmamasının bir nedeni meydana gelmiş kazaların bir kısmının iyi hava koşullarında ve gemi limanda iken yaşanmış olması; bir diğerinin de gemi manevralarını etkileyen varyantların fazlalığı ve kötü hava şartları olasılığının ölçülebilir değerlere sahip olmamasıdır. Üçüncü, ve son kısımda ise pilot çarmıhını emniyetli kullanmak için yapılması gereken noktalara değinildi. Kazalara sebep veren ana sebepler bulunduktan sonra, sorunun ortadan kaldırılması emniyet arttırmaya yönelik bir harita ve önleyici prosedürler oluşturmak elbette daha kolay olacaktır. Denizcilik şirketlerinin personel yetiştirmek için ayırdığı bütçe, ve prosedürler desteklenmeli, ve bilinçli bilimadamları yetiştirilmelidir. Gemilerde sertifikasız pilot çarmıhı kullanımı önlenmeli, ve hatta yönetmeliklerce gemiadamlarının gemide pilot çarmıhı üzerinde basamak veya halat gibi malzemeleri değiştirmeleri engellenmelidir. Pilot çarmıhı üreticilerinin, ürettikleri ürünler için sertifika alma sürecinin oldukça pahalı ve meşakkatli olduğu gözlemlenmiştir. Ancak, sertifika alındıktan sonra, gemilere gönderdikleri ürünlerin, sertifika alınırken kullanılan malzeme ya da kalitede olup olmadığını denetleyen bir mercii bulunmamakta olup, sertifikasını almış bir üreticinin, daha sonra sattığı ürünlerin kalite standartların altında olabildiği de saptanmıştır. İşte bu olasılığın önüne geçebilmek için, pilot çarmıhı üreticilerinin de habersiz, ara denetimlerden geçmeleri önerilmiştir. Bu tez çalışmasında, öncelikle pilot çarmıhlarını açıklayacağız. Ne işe yaradığı, malzemeleri, pilot çarmıhları için koyulmuş kural ve yönetmelikleri işleyeceğiz. Yüzyıllardır kullanılan ve üzerinde çokta değişiklik yapılmamış pilot çarmıhlarının halen neden bu kadar kaza ve ölüme sebebiyet verdiğini, bu sebeplerin risk değerlerini inceleyeceğiz. En riskli yani kazalara en çok sebep veren faktörü belirleyeceğiz. Hata ağacı risk değerlendirmesinde ortaya çıkan sonuçları önleyebilmek için neler yapılabilir, personelin ve pilot çarmıhı kullanan kişilerin farkındalıği nasıl arttırılabilir, eğitim seviyeleri nasıl geliştirilebilir diye önerilerde bulunacağız. Pilot çarmıhı üreticileri dışında, pek çok kişi tarafından bilinmeyen sertifikalandırma süreci ve sertifika alımı sonrası üreticilerin tedarik ettikleri ürünlerin kalite standartları konusunda bilgilendirme yapacağız. Bu tezin amacı, pilot çarmıhları nedeniyle meydana gelen kaza ve ölümleri engellemek, gemilerde daha emniyetli bir çalışma ortamı sağlamaktır. Son olarak, tez konusunu belirlenmesinde rol oynayan, uzun yıllar gemilerde çalışan gemi adamlarının bile bilmediği, ancak pilot çarmıhı üreticilerinin daha fazla kar elde etmek için kaliteden ödün vermeleri sonucu kusurlu, sertifika standartlarına uymayan pilot çarmıhlarının gemilere nasıl gönderildiğinden bahsederek bir farkındalık yaratacağız. Denetim sırasında ufak bir çatlak yüzünden negatif madde yiyen gemiadamları, maalesef bilmiyorlar ki gemilerine gönderilen yeni ve sertifikalı pilot çarmıhları da kusurlu olabilir. Maliyeti düşürerek daha ekonomik üretim yapmak ve daha fazla kar elde etmek amacıyla pilot çarmıhı üreticileri kusurlu ürünleri de gemilere göndermekteler. Öncelikle artan maliyetler yüzünden pilot çarmıhı üreticileri ucuz hammadde arayışına girdiler. Orman yangınları, ülkelere uygulanan ambargolar, plansız ağaç kesimleri yüzünden çarmıh üretiminde kullanılan basamakların maliyetleri oldukça arttı. Normalde basamak üreten firmalar, pilot çarmıhı üreticilerine kusursuz ürünleri belirli bir fiyata vermek üzere anlaşıyorlar. Basamaklar üretim aşamasında çatlar ya da zarar görürse; bu ürünler üreticiye geri iade ediliyor. Üreticiler bu kusurlu ürünleri piyasada 1/3 fiyatına tekrar satıyor, piot çarmıhı yapan firmalar basamaklardaki kusurları dolgu malzemesi ile kapatıp piyasaya yeni pilot çarmıhı olarak veriyor. Dışardan bakıldığında kusuru çıplak gözle anlaşılmayan pilot çarmıhları, gemilere gönderilerek emniyetsiz bir ortam oluşturuyor. Baktığınızda herhangi bir renk farkı ya da kusur görmediğiniz pilot çarmıhının güvenilirliğinden elbette çarmıhı kullanacak kişiler tarafından anlaşılamaz. Gemiadamlarının gemilerde çarmıhları yük testine tabi tutmaları tabiki beklenemez. Peki en başta gemiye doğru ekipmanın gönderildiğinden nasıl emin olnmalı? Şirketlerdeki alım-satım departmanları da piyasada en uygun ürün veren satıcıya yönelecektir. Ancak şirket yetkilileri gerçek maliyetinin altında ürün satan firmalarla alışveriş yapmadan önce ürünlerin kalitesini sorgulamalıdır. Her zaman ucuz ürün kaliteli olmayacaktır. Sistemdeki boşluklar nedeniyle pilot çarmıhı üreticileri herhangi bir kontrol mekanizmasından geçmemektedir. Üzerinde insanların tırmandığı, kötü hava koşullarında bile tüm ağırlıklarını vererek riskli bir iş yaptıkları çarmıhlar, kusurlu oldukları taktirde insan hayatına mal olabilir. Maalesef bazı çarmıh üreticileri için maddi kazançlar insan hayatının önüne geçmiştir. Bu insanlar ya ürettikleri ürünlerin insan hayatı üzerindeki riskinin farkında değiller, ya da daha elzemi , bunu bildikleri halde riski normalleştirerek önemsizleştirmişlerdir. Son dönemlerde duymaya başladığımız kazalardaki insan faktöründen bu tezde de bahsedeceğiz. Personel hatalarından kaynaklı kazaların nasıl önlenebileceğine ilişkin önerilerde bulunacağız. Pilot çarmıhı kullanılmadan önce yapılacak işbaşı konuşmaları, personelin yaptığı risk değerlendirmeleri, şirket prosedürlerinin uygun bir şekilde yerine getirilmesi, iletişim eksiklikleri, personelin iş yükü ve yorgunluğu, personelin bilgi donanımı gibi insan faktörüne bağlı elementleri açıklayacağız. Personelin farkındalığının arttırılması için şirket yetkililerinin ya da en başta denizcilik eğitimi veren kurumların iyileştirilmeleri ya da ek eğitimlerin gemi adamlarına sağlanılabilmesi için öerilerde bulunacağız. Geri kalmış, fakir ülkelerde liman otoritelerinin eski kullanılmayan çarmıhlarını gemilerden istedikleri, nispeten iyi durumda olan malzemeleri kullanarak yeni çarmıh üretip, boyayıp gemilere verdikleri bilinen bir gerçektir. Gemilerde kullanılmayan, çöp olarak atılmış kötü pilot çarmıhlarının sağlam kısımlarından yeni çarmıh üreterek gemilere tekrar satılır. Ancak bu tür yolsuzlukların ülkemizde de yapılıyor olması maalesef üzücü bir gerçektir. Bazı firmaların basamaklardaki çatlakları kapatmakla bile uğraşmayıp gemiye kusurlu ürün gönderdikleri tezin ilerleyen sayfalarında fotoğraflanmıştır. Gemiye gönderilmek üzere hazırlanmış bir pilot çarmıhının kondisyonunu göreceksiniz (Figure 3.4). Bu tezin amacı, okuyan her bir denizcinin pilot çarmıhına çıkmadan önce bastığı basamağın güvenilirliğini sorgulaması, ve gerekli denetimlerin düzenli olarak yapılmasına önayak olmak, ve yönetmeliklerde gemi personelinin pilot çarmıhlarında basamak değişimlerini engenmesini sağlayabilmektir.
Özet (Çeviri)
Pilot ladders have been in use for ages. Surprisingly, the structure of the ladders haven't changed much. It doesn't make sense, there are still casulties and fatalties occur while we are using the pilot ladder for embarking/disembarking to vessels. It has been withnessed that companies, port state control authorities, or oil majors raising safety campaigns over and over as part of safety campaigns on pilot ladder compliance. It is very hard to understand why people are being injured or died while they use pilot ladders. This master dissertation is divided into three parts. The first part begins with pliot ladder desription. Industry regulations, and technical qualifications. Each vessel, engaged on voyages in the course of which pilots may be employed, required to be provided with pilot transfer arrangements. According to Convention for the Safety of Life at Sea (SOLAS) CH V, Regulation 23, Pilot Transfer Arrangements, the regulations are in force since 1974. There were amendments on the arrangements within 50 years, however the basic pilot ladder construction was not changed. The wooded steps, manila ropes, plastic materials remain the same. The second part, which is the main focus of this study, lies in the fault tree analysis based on possible factors, which effects the condition of the ladders or the safety of the environment. In order to analyse the incident risk caused by pilot ladders, fault tree analysis methodology is used. Undesirable event was set as person falling from the pilot ladder. The scope of the failure divided into two categories: pilot ladder related or human error related. The equipment related intermediate events have been selected as certification and storage, on the other hand human related intermediate events selected as crew checks and inspection, proper ladder arrangement, personal protective equipment failure and fatique was surveyed and analised, and based on the conclusion, the most risky root cause was found among those events. Weather and maneouvering were not added into the schope, though they will be explained as a contrubiting factor for the consequences. On the third part, this master thesis will have suggestions on preventive actions to improve safety standards onboard. According to the rules and regulations, it has been observed that certification procedures are well strict, expensive and painful for the makers until the certificate is guaranted. However once the certificate is secured for the maker, unannounced random inspections for the makers would improve the quality of the pilot ladders. By the regulations, onboard modifications on the pilot ladders should be prohibited. Crew training for how to handle and how to rig properly, is the most important action to prevent injuries or fatalities. Investments for trainings and safety improvements should be encouraged for the shipping companies. Regardless of condition of the in use pilot ladders on board, stocked pilot ladders should be supplied to vessels to prevent noncompliant pilot ladder usage. In this thesis report, the root cause of the accidents by pilot ladders was analysed. In order to analyse the system weaknesses, the scope narratived down to human element and pilot ladder failures. The methodolgy of fault tree analysis is used to determine the root cause of the person falling from pilot ladders. Even though combination ladders, or trap doors are being used during the transfer of the pilots, visitors or crew; the pilot ladder compliance was the main focus of the thesis. Certification process is throughly explained to increase the awareness of crew and marine experts. Importance of crew checks, personal protective equipment usage, proper rigging arrengement highlighted under human factors. Once understanding the root cause of the accidents, there are suggestions recommended to eliminate the accidents. This thesis provides a desription of pilot ladders and outlines the causes of the pilot ladder accidents. Once the root cause is analysed, it would be easier to map the solutions and suggest preventive action procedures.