Orman içi rekreasyon alanlarında hizmet kalitesinin ziyaretçi bakış açısıyla incelenmesi
Investigation of service quality in forest recreation areas from visitors' perspective
- Tez No: 927115
- Danışmanlar: PROF. MEHMET KORKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Toplumun orman kaynaklarından önemli beklentilerinden birisi de açık hava rekreasyonudur. Açık hava rekreasyon etkinlikleri bu amaçla oluşturulmuş alanlarda gerçekleştirilmektedir. Bu alanlardan birisi de orman parklarıdır. Bu çalışmada, İstanbul ilinde bulunan Boğazköy Orman Parkı'nda verilen hizmetin kalitesi ziyaretçi bakış açısıyla ölçülmüştür. Hizmet kalite beklentileri ile algılanan hizmet kalitesi ECOSERV ölçeği ile belirlenmiştir. Toplam 385 ziyaretçi ile anket çalışmaları yürütülmüştür. Çalışma sonuçlarına göre hizmet kalitesi kapsamında yer alan ekofiziksel boyut yüksek düzeyde beklentileri karşılayamamıştır. Bunun yanında heveslilik, güvenilirlik, empati ve güvence boyutları da beklentileri tam olarak karşılayamamış olsa da beklenti-algı değerleri birbirine yakın olup aralarındaki farklar istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır. Sadece fiziksel boyut beklentilerin üzerinde algıya sahiptir.
Özet (Çeviri)
One of the important expectations of the society from forest resources is outdoor recreation. Outdoor recreation activities are carried out in areas created for these purposes. One of these areas is forest parks. In this study, the quality of the service provided in Boğazköy Forest Park in Istanbul province was measured from the visitor's perspective. Service quality expectations and perceived service quality were determined with the ECOSERV scale. A total of 385 visitors were surveyed. According to the study results, the eco-tangibles dimension within the scope of service quality did not meet the high level of expectations. In addition, although the dimensions of responsiveness, reliability, empathy and assurance did not fully meet the expectations, the expectation-perception values were close to each other and the differences between them were not found to be statistically significant. Only the physical dimension had a perception above expectations.