Sıvılaşma potansiyelinin belirlenmesinde genetik programlamaya dayalı alternatif bir yaklaşım
An alternative approach in determining liquefaction potential based on genetic programming
  1. Tez No: 927119
  2. Yazar: ALİ CAN UYGUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EVREN SEYREK, DR. ÖĞR. ÜYESİ SADETTİN TOPÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Geoteknik Deprem Mühendisliği alanındaki en önemli problemlerden biri zemin sıvılaşmasıdır. Deprem gibi dinamik yükler nedeniyle gevşek, doygun ve kohezyonsuz zeminlerde taşıma gücü kaybına, farklı oturmalara neden olabilen sıvılaşma; yapı ve temelleri altında çok farklı hasarlara ve maddi kayıplara neden olabilmektedir. Bu hasarların büyüklüğü sadece yapı ve yapı temellerinin zarar görmesi ile ilişkili olmayıp, hasar sonrası onarım-iyileştirme süreci, iş gücü kaybı ve ekonomik kayıplar ile de son derece alakalıdır. Gerek arazi deney sonuçlarına gerekse laboratuvar dinamik deney sonuçlarına dayalı gerçekleştirilen sıvılaşma analizleri proje sahasında muhtemel sıvılaşma riskini belirlemek için en sık tercih edilen metotlardır. Ancak, gelişen teknoloji ve yazılımlar, inşaat mühendisliğinin farklı alanlarında olduğu gibi sıvılaşma potansiyeli için de esnek hesaplama yöntemleri kullanılmasına imkan sağlamaktadır. Bu çalışma kapsamında sıvılaşma potansiyelinin belirlenmesinde esnek ve etkili bir çözüm sunması beklenen üç farklı Gen İfadeli Programlama (GEP) modeli oluşturulmuş ve farklı metrikler kullanılarak modellerin performansı değerlendirilmiştir. Değerlendirmeler sonrasında oluşturulan GEP modellerinin sıvılaşma potansiyelinin tahmininde hızlı ve pratik bir yöntem olarak kullanılabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the most important problems in the field of Geotechnical Earthquake Engineering is soil liquefaction. Liquefaction, which can cause loss of bearing capacity and different settlements in loose, saturated and cohesionless soils due to dynamic loads such as earthquakes; it can cause many different damages and financial losses under the structure and its foundations. The magnitude of this damage is not only related to the damage to the structure and building foundations, but also to the repair-improvement process after the damage, loss of workforce and economic losses. Liquefaction analysis based on both field test results and laboratory dynamic test results are the most frequently preferred methods to determine the possible liquefaction risk in the project site. However, developing technology and software enable the use of soft computing methos for liquefaction potential, as well as in different areas of civil engineering. Within the scope of this study, three different Gene Expression Programming (GEP) models, which are expected to provide a flexible and effective solution in determining the liquefaction potential, were created and the performance of the models was evaluated using different metrics. After the evaluations, it was concluded that the GEP models created could be used as a fast and practical method for estimating the liquefaction potential.