Kronik lenfositik lösemide prognoz değerlendirmesi
Prognosis evaluation in chronic lymphocytic leukemia
  1. Tez No: 927120
  2. Yazar: SENCER KÜÇÜK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN YAVAŞOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, İç Hastalıkları, Hematology, Internal diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: Kronik lenfositik lösemi (KLL), B hücre kaynaklı klinik olarak heterojen bir hastalık olup biyolojisi konusunda bilgilerimiz sınırlıdır. KLL hücrelerinin in vivo ve in vitro ortamda sağkalımındaki farklılıklar mikro çevrenin önemini göstermektedir. Çalışmamızda KLL hastalarında nodal tutulum varlığı veya yokluğu durumunun hastalık prognozuna etkilerini değerlendirmeyi amaçladık. Materyal ve Yöntem: Ocak 2013 ile Aralık 2023 tarihleri arasında Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Hematoloji kliniğinde takipli olan KLL tanılı 305 hasta retrospektif olarak değerlendirildi. 28.07.2023 tarihli 2023/133 numaralı etik kurul onayı alındı. İstatistiksel analiz için IBM SPSS Statistics 25.0 kullanıldı. Tanımlayıcı istatistikler yapılmasından sonra gruplar arasındaki karşılaştırmada Mann-Whitney U testi, kategorik verilerin karşılaştırılmasında Chi-square ve Fisher's exact test, sağkalım değerlendirmesinde Kaplan Meier analiz yöntemi kullanıldı. Sağkalıma etki eden faktörler cox regresyon analizinde değerlendirildi. Tüm istatistik testlerde p değeri
Özet (Çeviri)
Objective: Chronic lymphocytic leukemia (CLL) is a clinically heterogeneous disease of B-cell origin, and our knowledge about its biology remains limited. The differences in the survival of CLL cells in vivo and in vitro demonstrate the significance of the microenvironment. In our study, we aimed to evaluate the impact of the presence or absence of nodal involvement on the disease prognosis in CLL patients. Materials and Methods: A total of 305 patients diagnosed with CLL who were followed up the Hematology Clinic at Aydın Adnan Menderes University between January 2013 and December 2023 were retrospectively evaluated. Ethical approval was obtained with the number 2023/133 on 28.07.2023. IBM SPSS Statistics 25.0 was used for statistical analysis. After performing descriptive statistics, Mann-Whitney U test was used for comparison between groups, Chi-square and Fisher's exact test were used for categorical data comparison, and the Kaplan-Meier method was used for survival analysis. Factors affecting survival were assessed using Cox regression analysis. A p-value