Mobilya tasarımında marka etkisi: Lüks markalar üzerine araştırma
The impact of brand in furniture design: A study on luxury brands
- Tez No: 927128
- Danışmanlar: PROF. SERPİL ÖZKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Işık Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: İç Mimarlık Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 213
Özet
Mobilya, kullanıcıların barınma, dinlenme, beslenme ve uyuma eylemlerini karşılayan eşyalar olarak nitelendirilmektedir. Gelişen teknoloji, kültürel, toplumsal ve ekonomik durum ile beraber tüketicilerin yaşam biçimlerine yansımış, ihtiyaç ve beklentileri arttırmıştır. Artan beklentiler mobilya pazar alanına da yansımış, aynı oranda değişimler meydana gelmiştir. Bu değişimler, malzeme, üretim şekli ve işçilik ile alakalı çeşitliliğin artmasına sebep olmuş, üreticiler arasında rekabet ortamını doğurmuştur. Bu rekabet, ürününü diğer üretici firmalardan ayırmak için ve tüketicinin kendi ürününün tercih edilmesini sağlamak amacı ile marka kavramını ortaya çıkarmıştır. Buna bağlı olarak, tüketiciler tarafından onaylanan ve tercih edilen markanın güven kazandığı anlaşılmıştır. Markanın adı altında üretici kendi kimliğini, statüsünü ve koruduğu değeri kullanıcıya pazarlamaktadır. Zaman içinde giyim sektöründe kendine yer edinen bazı lüks markalar, sektördeki kimliklerini mobilya sektörüne taşımıştır. Böylelikle mobilya sektöründe gördükleri kabul ile tüketicilerin sadece üzerinde taşıdıkları kıyafet ve aksesuar olmaktan çıkıp, yaşadıkları mekânlarda gördükleri ürün ve simgeleri tasarlayan, tüketicilere yalnızca giyim anlayışı değil, bütünsel bir yaşam anlayışı sunmayı hedefleyen markalar haline geldiği görülmüştür. Bu doğrultuda 'Mobilya Tasarımında Marka Etkisi: Lüks Markalar Üzerine Araştırma' başlıklı çalışmada, mobilya sektörüne sonradan dahil olan lüks giyim markalarının; mobilya sektörüne dahil olma sebepleri, sektör içinde yer edindikleri konum, giyim sektöründe yaptıkları işler ile mobilya sektöründeki işler arasında bulunan paralelliklerin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda çalışmada, marka ve tüketim kavramı, lüks marka stratejileri, lüks marka satın alma davranışını etkileyen faktörler açıklanmış, mobilya tasarımının giyim sektörüne etkisi; mobilya tasarımı ve kriterleri, mobilya tasarımında giyim sektörü gibi alt başlıklar halinde irdelenmiştir. Son bölümde ise; lüks giyim markaları arasında Versace, Fendi, Etro ve Roberto Cavalli gibi markaların mobilya tasarımındaki etkileri incelenmiştir. Araştırma kapsamında, fiyat politikası, kullanıcı algısı ile lüks marka olarak adlandırılan ve lüks giyim markası iken mobilya sektörüne dahil olan dört marka tercih edilmiştir. Mobilya sektörüne sonradan dahil olan lüks giyim markalarının giyim ve mobilya tasarımındaki ortak paydaları açıklanmış, markanın kişiye sağladığı imaj, kimlik ve prestij kavramları üzerinden hedef kitlesi saptanmıştır. Sonuç olarak, çalışmada giderek önem kazanan lüks giyim markalarının, mobilya sektöründe tüketiciler tarafından tercih edilme sebepleri ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Furniture is defined as items that meet the needs of users for shelter, rest, nourishment, and sleep. Over time, advancements in technology, as well as cultural, social, and economic changes, have influenced consumer lifestyles, increasing their needs and expectations. These heightened expectations have also impacted the furniture market, leading to significant transformations. These changes have resulted in greater diversity in materials, production methods, and craftsmanship, fostering a competitive environment among manufacturers. This competition has given rise to the concept of branding, as manufacturers aim to differentiate their products from those of competitors and ensure that their products are preferred by consumers. Consequently, it has been observed that brands recognized and preferred by consumers gain trust and credibility. Under a brand name, manufacturers market their identity, status, and values to consumers. Over time, some luxury brands that have established themselves in the fashion industry have extended their identities to the furniture sector. By gaining acceptance in the furniture market, these brands have transitioned from being associated solely with clothing and accessories to becoming entities that design products and symbols found in consumers' living spaces. This evolution signifies a shift toward offering consumers not only a fashion statement but also a comprehensive lifestyle concept. In line with this context, the study titled“The Influence of Branding on Furniture Design: A Study on Luxury Brands”aims to examine the reasons luxury fashion brands later entered the furniture sector, their positioning within this industry, and the parallels between their work in the fashion and furniture sectors. Within this scope, the study explores the concepts of branding and consumption, luxury brand strategies, and factors influencing luxury brand purchasing behavior. The relationship between furniture design and the fashion industry is analyzed under subheadings such as furniture design and its criteria, and the impact of the fashion industry on furniture design. In the final section, the influence of luxury fashion brands such as Versace, Fendi, Etro, and Roberto Cavalli on furniture design is examined. The research focuses on four brands categorized as luxury, selected based on their pricing strategies, user perception, and their transition from being luxury fashion brands to entering the furniture sector. The study highlights the shared principles between fashion and furniture design, identifying the target audience based on the notions of image, identity, and prestige provided by the brand. Ultimately, the research reveals the reasons why luxury fashion brands are increasingly preferred by consumers in the furniture sector.